Ege

14.06.2018 - 01:21 | Son Güncelleme: 14.06.2018-1:23

Mega endüstri İzmir’i uçurur

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, İzmir’le ilgili iki hayali olduğunu söyledi “Birisi teknoloji üssüydü, diğeriyse kenti mega endüstri bölgesi haline getirmek” dedi.

Sitene Ekle

İZMİR AA

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, İzmir Teknoloji Üssü Tanıtım Toplantısı’nda, kentin sahip olduğu sanayi ve teknoloji potansiyelinin bütün unsurlarıyla birlikte harekete geçeceğini söyledi. Üssün, Türkiye’nin teknoloji geliştirme kapasitesinin artırılmasına hizmet edeceğini dile getirdi.
Bakanlık görevine geldikten sonra İzmir için iki hayali olduğunu anlatan Özlü, “Birisi teknoloji üssüydü, öbürü de Singapur gibi İzmir’e bir mega endüstri bölgesi yapmak. 3 bin hektar alana sahip, yüksek teknolojili üretimin yapıldığı, devletin arazinin kullanım hakkını verdiği, altyapısını yaptığı, sanayicinin sadece kazmayı vurup fabrikasını kurduğu, hatta fabrikasını bile devletin hazırladığı bir yapılanma. Keşke bu ölçekte bir yer bulabilmiş olsaydık, bugün onun da imzasını atardık” diye konuştu. Özlü, sözlerini şöyle sürdürdü:

40 bin kişiye iş

“Urla’da yaklaşık 9,5 milyon metrekare arazi üzerinde inşa edilecek olan İzmir Teknoloji Üssü, her şeyin yer aldığı bir ekosistem olacak. Bu ekosistemde, global büyük yatırımcılar, lider Türk şirketleri, büyük ve orta  ölçekli firmalarımız, laboratuvarlar, prototip atölyeleri ve sosyal donatılar yer alacak. Teknoloji Üssü’nde toplamda farklı ölçeklerde 800 şirketin faaliyet göstermesini, uzun vadede doğrudan ve dolaylı etkileriyle beraber 40 binden fazla istihdam sağlanmasını, 15-20 milyar lira GSYİH  oluşturulmasını planlıyoruz.”
Özlü, İzmir Teknoloji Üssü’nde şirketlerin ihtiyaçlarına uygun biçimde, hızlı bir teşvik ve destek sistemi sunacak olan, ‘İzmir Teknoloji Üssü Teşvik ve Destek Ofisi’ni de hayata geçireceklerini belirtti.

Destek İstedİ

AK Parti Gaziemir İlçe Başkanlığınca “Gönül Sofrası” adıyla düzenlenen iftar programına da katılan Özlü, İzmirle ilgili güzel projelerinin bulunduğunu belirtti. 24 Haziran’da yapılacak seçime de değinen Özlü, “Sizlerden destek istiyoruz. Bu seçim diğerlerinden daha önemli, çünkü Türkiye için sistem değişikliğinin başlangıcı olacak” dedi.


Birinci Dünya Savaşı kaç yılında başlamıştır?
©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX