Megan Rapinoe ve arkadaşları eşit maaş konusunda aceleci davranıyor

ABD Milli Takımı'nın şampiyon olarak tamamladığı 2019 Kadınlar Dünya Kupası'yla beraber kadın futbolu da yükselişe geçmişti. Turnuvanın en çok sivrilen ismi Megan Rapinoe önderliğinde ABD Milli Takımı, profesyonel kadın futbolcuların da erkek meslektaşları kadar maaş alması hususunda görüş belirtmişti. FIFA ve UEFA'nın girişimleriyle kadın futboluna yatırımlar yapılması için 500 milyon dolar ayrıldı. Fakat Rapinoe ve arkadaşları oldukça aceleci ve sertler. Bu, onların zararına olacak.

Megan Rapinoe ve arkadaşları eşit maaş konusunda aceleci davranıyor

Rapinoe ne dedi?

Rapinoe ne dedi?

ABD Milli Takımı ve ABD Futbol Federasyonu arasındaki görüşmeler şimdilik sonuçsuz kaldı. Takım, erkek maaşlarından daha azına oynamayacaklarını iletirken, federasyon yetkilileri ise takımın müzakere sürecinde çok sert ve uzlaşmadan uzak olduğunu bildirdi. Rapinoe'nun sözleri ise şöyle: "Biz de erkek futbolcular kadar maaş almalıyız. Ben sadece eşitlik istiyorum. Bunun da mantıksız olduğunu düşünmüyorum. Federasyon hazır olduğunda bu konuyu konuşmak için hazırız. Daha azına oynamayacağız."

Hemen olmasını beklemek yanlış

Hemen olmasını beklemek yanlış

Kadın futbolunun yükselişe geçtiği bir gerçek. Yalnız şunu unutmamak gerekiyor ki henüz yolun çok başındalar. FIFA ve UEFA'nın yatırımları, dünyanın önde gelen kulüplerinin kadın futbolu için yapacağı girişimler ve sponsorluk anlaşmaları emekleme döneminde. En önemlisi de taraftar ve izleyici kitlesi için kadın futbolu henüz devamlı takip edilecek bir alan değil.

Tüm bu şartların oluşması için öncelikle yatırım ve girişimlerin olgunlaşması, sonra da taraftar nezdinde karşılık bulması gerekiyor.

Bunların sağlanmasını beklemeden, sabretmeden her şeyin tek turnuvayla olmasını beklemek yanlış. Hatta yanlıştan ziyade boş bir beklenti.

O seviyelerde değil

O seviyelerde değil

Futbolun yaygınlaşmaya başladığı yıllarda bu oyunu erkekler oynuyordu. Bu nedenle erkek futbolunun çok köklü bir geçmişi var. Haliyle, insanlar bir takıma aidiyet hissederken o takımın sadece rengine vurulmuyorlar. Kulüplerin tarihleri, kuruluş amaçları ve kurulma hikayeleri ve efsaneleri de mühim.

Kadın futbolunun erkek futboluyla yarışabilecek seviyeye gelmesi için böyle bir yolculuk gerekiyor. Özellikle geçmişi olan kulüplerin kadın futbol takımı oluşturması, bu takımların kendi aralarında rekabet içerisine girmesi, önemli futbolcular çıkarması belirli bir zaman istiyor.

Şu an için kadın futbolu ne rekabet ne sponsor ne de izlenilirlik açısından erkek futbolunun seviyesinde değil. Girişimler bu kadar yeniyken olması da beklenemez zaten.

Sabırsızlık ve para iştahı

Sabırsızlık ve para iştahı

Peki kadın ve erkek futbolu arasında bu kadar büyük bir uçurum varken alınan ücretlerin aynı olması nasıl bekleniyor? Rapinoe ve arkadaşları kendilerine gerçekten o ücretlerin verilmesini isterken bunun farkına varamıyorlar mı?

Aslında gayet de farkındalar. Fakat 1 yıllık popülerliğin yarattığı sansasyonu avantaja çevirmek istiyorlar. Kadın futbolundaki köklü değişimi beklemektense kendi paylarına düşeni 'bir şekilde' almayı amaçlıyorlar.

Çünkü kadın futbolunun istenen seviyelere gelmesi için uzun bir süre gerekiyor. Ve olur da o günler gelirse şu anki kadın futbolcular çoktan emekli olmuş olacak. Aceleleri ve görüşmedeki katı tutumları bu yüzden.

Halbuki bu acele onlara yarar değil zarar getirecek. Eğer çözüm odaklı hareket edilmezse kaybeden kadın futbolu olacak. Çünkü henüz rest çekebilecek durumda değiller ve geliştirilmeye ihtiyaç duyan taraf onlar.

Bu makaleye ifade bırak