Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşı'nı nerede yazdı?

2018 KPSS'den sonra Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşı'nı nerede yazdı sorusu çok kişi tarafından merak ediliyor. Peki Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı'nı nerede, ne zaman ve nasıl yazmıştır? İşte Mehmet Akif Ersoy'un İstiklal Marşı'nı yazdığı yer ve İstiklal Marşı'nın yazılma hikayesi..

Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşı'nı nerede yazdı?

Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşı'nı Tacettin Dergahı'nda yazmıştır. İstiklal Marşı 12 Mart 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından Milli Marş olarak kabul edilmiştir. 2018 KPSS'de Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşı'nı nerede yazdı sorusu sorulmuştur.

Tacettin Dergahı nerede?

Mehmet Akif Ersoy, 1. TBMM Burdur milletvekiliyken Ankara'da Tacettin Dergahı olarak bilinen evde yaşıyordu.

Ankara'nın Altındağı ilçesinde bulunan dergah, Hacettepe Üniversitesi Merkez Kampüsü'nün içerisinde yer alıyor. İki katlı ahşap yapı, 1949 yılında meclis kararıyla müzeye dönüştürüldü ve ismi Mehmet Akif Müze Evi oldu. 1982 yılındaysa restore edilerek ziyarete açıldı.

 

 

Şu anda müze olarak kullanılan yapının içerisinde Mehmet Akif Ersoy'a ait cep saati, gözlük, tespih, tüfek ve yüzünün kalıbı bulunuyor. Evin karşısında da Mehmet Akif Ersoy'un 2003 yılında yapılan büstü ve İstiklal Marşı'nı ilk iki kıtası yazılı.

Mehmet Akif Ersoy, milli mücadeleye katılmak için Ankara'ya geldiğinde kiralık ev bulmanın zor olması sebebiyle ona hayran olan Taceddin'i Veli Camisi'nin imamı olan Tevfik Çiftdoğan (Tevfik Hoca) tarafından karşılanmış ve bu külliye ona tahsis edilmişti.

 

Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşı'nı nasıl yazdı?

 

 

Türkiye için ulusal bir marş yazılması kararından sonra para ödüllü bir yarışma başlatıldı. Mehmet Akif Ersoy, para için marş yazmanın yanlış olduğunu düşünerek yarışmaya katılmadı. Katılan şairlerin yazdıkları marşlardan hiçbiri istenildiği gibi olmayınca, o dönem Milli Eğitim Bakanı olan Hamdullah Suphi Bey, araya hatırlı insanları sokarak Mehmet Akif Ersoy'un marş yazmaya ikna edilmesini istedi.

Israrlar sonucu marş yazma çalışmalarına başlayan Ersoy, Tacettin Dergahı'nda İstiklal Marşı'nı yazdı. Şairin en bilinen şiirlerinden Bülbül de yine burada yazıldı.

 

 

Bu makaleye ifade bırak