Yunanistan Santorini Rehberi: Santorini Fira Oia

Eklenme Tarihi13.04.2017 - 0:00-Güncellenme Tarihi13.04.2017 - 17:44
Girit'in en büyük kenti Kandiye (Heraklion) şehrinde kaldığım süre boyunca dikkatimi günübirlik Santorini ve 1-2 gece konaklamalı Mikonos (Mykonos) Adası turları dikkatimi çekti. Hiç hesapta yokken ve belki de hayatım boyunca buraya gidecek bir partnerim olmayabilir düşüncesiyle 110 Euro'ya günübirlik Santorini Adası turuna katılmaya karar veriyorum.
 
 
 
Kandiye Limanı'ından sabah 09:30'da kalkan gemiye biniyorum. Bu gemi aslında bir tur gemisi değil. Her gün düzenli olarak Girit'ten Mikonos'a sefer düzenleyen bir tarifeli vapur. Geminin izlediği rotalar sırasıyla Girit - Kandiye, Santorini, Ios, Paros ve Mikonos (Mykonos).
 
Saat 11:00'da gemi Santorini Limanı'na yanaşıyor. Rehberimiz anons yapıyor ve gemiden inerek bizi alacak tur otobüslerini bekliyoruz. 
 
 
Santorini Adası volkanik bir yeryüzü şekli. MÖ. 1500'lü yıllarda Minos Volkanı Patlaması sırasında Santorini Adası'nın bir kısmı denize çöktü ve kaldera adı verilen volkanik yer şekli oluştu.
 
Santorini Adası üzerinde yaşayan Minos Uygarlığı'nın yok oluşunda bu patlamanın da etkisi bulunuyor.
 
 
Santorini Adası 1579'da Osmanlı egemenliği altına girmiş ve Santoron olarak adlandırılmıştır. 1821 yılında Santorini Osmanlı'dan bağımsızlığını ilan etmiş ve Londra Antlaşması uyarınca 1830 yılında Santorini Adası Yunanistan'a bağlanmıştır.
 
2. Dünya Savaşı sırasında Santorini 1941'de İtalyanlar, 1943'te de Nazi Almanyası tarafından işgal edilmiş ve işgal kuvvetleri 1944'te İngilizler tarafından baskına uğratılmıştır.
 
Santorini Limanı'ndan tur otobüslerine binerek Santorini Adası'nın eski başkenti olan Oia kentine doğru yola çıkıyoruz. Santorini Adası'nın kaya yapısı da oldukça farklı.
 
 
Tur rehberimiz Santorini Adası'nda yaşayan yerlilerin 1960'lı yıllara kadar oldukça fakir olduğunu ve 1950'li yıllarda meydana gelen bir deprem sebebiyle bugün tüm dünyayı kendine hayran bırakan beyaz mağara evlere yerleştiklerini, Santorini Adası'na gelen Avrupalı turistlerin bu beyaz mağara evleri satın aldığını ve bu kişilerin beyaz mağara evler sayesinde Santorini Adası'nı dünyanın sayılı turizm merkezi haline getirerek çok zengin olduklarını söylüyor.
 
Tur rehberimiz bu durumu ''Mağarada yaşayanları küçümseyenler mağara almak için servet harcadı.'' diyerek biraz da tiye alıyor.
 
 
Mağara evlerin beyaz renkli olarak inşa edilmesinin sebebi geçmişte korsanların Santorini Adası'na saldırısını engellemek için tepede bulunan kar kamuflajı oluşturmak.
 
 
Santorini Adası'nın eski başkenti Oia oldukça güzel ve göze fazlasıyla hitap eden bir yer. Oia kentinde bulunan otellerde konaklamak isteyenler geceliği 400 Euro kadar bir ücreti gözden çıkarmak zorunda. Oia kent içi ulaşımda eşekler sıklıkla kullanılıyor.
 
 
Oia kenti fotoğraf çektirmek isteyenler için inanılmaz güzel manzaralara ev sahipliği yapıyor.
 
Oia turumuz bittikten sonra Santorini Adası'nın günümüz başkenti olan Fira şehrine doğru yola çıkıyoruz. Bana göre Santorini Adası'nda manzarası en güzel ve kalderayı en iyi gören yer kesinlikle Fira kenti.
 
 
Fira kenti de yapılaşma itibari ile Oia kentini andırıyor. Oia kentinden farklı olarak Fira kentinde Santorini Adası'na göre geniş sayılabilecek düz ayak bir cadde bulunuyor. 
 
 
Fira kenti turumuzun ardında denize girmek için kıyıya doğru iniyoruz. Santorini Adası volkaniz bir yeryüzü şekli olduğu için sarı ya da beyaz bir kumsal beklemeyin. Santorini Adası'nda gittiğimiz kumsalın volkanik oluşumundan dolayı siyah bir rengi var. 
 
 
Santorini Adası'na uğrayan kruvaziyer turizm gemisi yolcuları önce daha küçük gemilere ardından da teleferik aracılığı ile Fira kentine ulaşabiliyor.
 
Siyah kumsalda denize girdikten sonra Santorini Adası turumuz sona eriyor ve 17:00'da gemimize binerek Girit, Kandiye kentine doğru yol alıyoruz.
 
Santorini Adası yüksek bütçeli tatil düşünenler için oldukça iyi bir seçenek olabilir. Santorini Adası'nda Fira ve Oia kentleri arasında ve denize ulaşım için araç şart. 
 
Bana sorarsanız deniz, kum, güneş üçlüsü tatili için Santorini Adası çok da iyi bir seçenek değil. Santorini Adası'nda tepede kalıyorsanız kesinlikle havuzlu bir oteli seçmenizde fayda var çünkü deniz ulaşım yolu ciddi anlamda uzun.
 
Santorini Adası daha çok balayı çiftleri tarafından tercih ediliyor.
 
 
Santorini Adası'nda en büyük sorun su temini. Santorini Adası'na özgü şarapları da tatmanızı öneririm.
 
Eğer siz de Santorini Adası'na Girit Adası'nın Kandiye (Heraklion) kentinden gidecekseniz size önerim Kandiye kentindeki acentelerin hepsinde fiyat alın çünkü hiçbir acente bir diğerinden daha fazla seçenek sunmuyor hepsi aynı fakat fiyatlar 110 ila 150 Euro arasında değişiyor. En ucuzunu bulun.
 
Bir sonraki Yunanistan yazımda görüşmek dileği ile...
 
Mehmet Can Kömürcü
Etiketler