Mehmet Demirkol ve Irmak Kazuk'un sunduğu Ciddiyetten Uzak programı neden tutmadı?

Ünlü spor yorumcusu Mehmet Demirkol ve spor muhabiri/sunucusu Irmak Kazuk'un YouTube'da beraber yer aldıkları Ciddiyetten Uzak programının ömrü çok uzun olmadı. Yaklaşık 6 ay süren Ciddiyetten Uzak, istediği abona sayısısına ulaşamadı. Peki bu kadar büyük bir takipçi kitlesine sahip olan Mehmet Demirkol neden YouTube'ta tutunamadı?

Mehmet Demirkol ve Irmak Kazuk'un sunduğu Ciddiyetten Uzak programı neden tutmadı?

Twitter'da 1 milyon takipçisi var

Twitter'da 1 milyon takipçisi var

Mehmet Demirkol, Twitter'da 1 milyondan fazla takipçiye sahip. Yıllardır televizyonda istikrarlı şekilde program yapan ve futbol tartışmalarına, trendlerine yön veren bir isim. Son olarak da yıllardır kendisiyle özdeşleşmiş sabah programında gazetedeki manşetlerle spor gündemini yorumlama işini yayıncı kanal olan BeIN'de yapmaya başladı.

Fakat Demirkol'un 1 milyonluk takipçi kitlesinin çok azı Ciddiyetten Uzak adlı YouTube kanalına rağbet gösterdi. Mehmet Demirkol ve Irmak Kazuk kanaldan ayrılırken takipçi sayısı yaklaşık 145 bin civarında.

En çok izlenen Ata Demirer

En çok izlenen Ata Demirer

Açıkçası Ciddiyetten Uzak, umut vaat ederek başlamıştı. Kanalı ben de ilgiyle takip ediyordum. İlk bölümünün konuğu olan Ata Demirer de müthiş bir giriş yapmış ve "Bu kanal olur" dedirtmişti. Her hafta bir ünlü isim konuk oluyor ve geyik&futbol karışık muhabbet ediliyordu.

Fakat Demirkol ve Kazuk'un ayrılığının ardından dikkat çeken bir istatistik var. Kanalın en çok izlenen bölümü ilk video olan Ata Demirer'li bölüm ve yaklaşık 550 bin izlenmiş. Alex de Souza gibi bir ismin katıldığı bölüm bile 375 bin izlenmede kalmış. Alelade fenomenlerin her videosu milyon izlenmeyi bulurken Mehmet Demirkol, Alex, Ata Demirer, Beyazıt Öztürk, İbrahim Büyükak, Sinan Akçıl gibi çok fazla takipçiye ve hayrana sahip isimlerin bu kadar düşük izlenmede kalması garip.

Asıl mesele programın formatı

Asıl mesele programın formatı

Mehmet Demirkol'u televizyonda yıllarca canlı izledik. Sabah programında haftanın ve günün olaylarını sıcağı sıcağına yorumladı. Önemli maçların ardından yine yorumcu koltuğunda o vardı. Buradaki kilit nokta ise Demirkol'un olayları çok sıcakken yorumlaması.

YouTube kanalında ise durum çok farklıydı. Kanalın bir yayın çizelgesi vardı. Videolar önceden çekiliyor ama salı ve perşembe günleri yayınlanıyordu. Tüm konular da arka arkaya konuşuluyordu. "Acaba bu konuda Mehmet Demirkol ne düşünüyor?" diye merak eden kitle haricinde, diğer insanlar bahsi geçen konuyu çoktan unutmuş oluyordu. Öyle görünüyor ki hayran kitlesi Mehmet Demirkol'u canlı izlemeyi seviyor ve yorumlarını olaylar sıcakken duymak istiyor.

Ciddiyetten Uzak kanalı devam edecek

Ciddiyetten Uzak kanalı devam edecek

Ciddiyetten Uzak adlı YouTube kanalı Mehmet Demirkol ve Irmak Kazuk'un kanalları değil; bir projeymiş. Yani onların ayrılması demek kanalın kapanması anlamına gelmiyor. Zaten Merve Toy ve Cem Dizdar'la çekilen yeni videolar da bunun kanıtı. Kanal şimdiden önemli sayıda takipçi kaybetti ve ömrü ne kadar olacak göreceğiz.

turcel.orman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak