16.10.2014 15:59 | Son Güncelleme:

Mehmet Pişkin'in intihar videosu gündemi sarstı!

Mehmet Pişkin iki gün önce sabah saatlerinde yayınladığı video ile sevenlerini oldukça üzmüştü. Peki yayınladığı video ile bi anda gündeme gelen Mehmet Pişkin neden intihar etti? Bilgisayar yazılımcısı olan Mehmet Pişkin intihar etmeden önce videosunu çekerek internette paylaştı. Mehmet Pişkin'in evine gelen sevenleri cesetle karşılaşınca olayın gerçek olduğu anlaşıldı.

Türkiye, dün Sabah bugüne kadar eşine rastlanılmayan bir videoyla uyandı. İstanbul Nişantaşı’ndaki evinde kendisini iple asarak intihar ettiği öğrenilen 36 yaşındaki Mehmet Pişkin, ölmeden önce 14 dakikalık bir veda videosu çekip sosyal medyada yayınladı. 14 dakikalık videoyu izleyen yakınları hemen harekete geçerek polise haber verdi. Olay yerine giden polis ekipleri ve Pişkin’in yakınları kapıyı kırarak içeri girdiklerinde korkunç manzarayla karşılaştı.
 
‘Yaşam defterimi kapatıyorum’    
ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduğu öğrenilen Mehmet Pişkin’in bilgisayar yazılımcısı olduğu ve özel bir şirkette yöneticilik yaptığı belirtildi. Kara haberi alan alan Pişkin’in annesi Çiğdem Pişkin ile kız kardeşi Almila Pişkin soluğu Nişantaşı’nda alırken, talihsiz adamın yakınları, gözyaşlarına boğuldu. Pişkin’e ait naaşın evden çıkartılıp cenaze arabasına konulduğu sıralarda ise aile yakınları ve arkadaşları adeta sinir krizi geçirdi.
Mehmet Pişkin tarafından ölmeden önce kayda alınan ve sosyal medyayı sallayan veda mesajı: “Merhabalar, Mehmet Pişkin ben. 16 Ekim 2014 sabah saatlerindeyiz. Bu bir intihar mektubu. Bu sabah yaşam defterimi kapatıyorum. Birçok arkadaşımla konuştum bu süreçte, dolaylı ya da doğrudan, okudum, araştırdım ve hatta doktora gittim ama sonunda bu kararı aldım” sözleriyle başlıyor.
Pişkin, veda videosunda, sorunlarına çözüm bulamadığını, hayata dair motivasyonunun kalmadığını, intihar fikri üzerinde bir süredir düşündüğünü dile getirirken, öldükten sonra mezara gömülmek istemediğini ve cenazesinin kadavra olarak kullanılmasını ya da denize atılmasını vasiyet ediyor. Hem Türkçe, hem İngilizce mesaj yayınlayan Pişkin’in veda videosu Ella Fitzgerald’ın “Every time we say goodbye” şarkısı eşliğinde sona ererken, bir kadeh şarap ve sigara içtiği görülüyor. Pişkin’in son sözleri ise “Hoşçakalın. Aşkla yaşayın. Çok güzel olsun hayatınız, bye” oluyor.   
 
‘Hayat dolu bir insandı’
Pişkin’in sekiz ay önce kız arkadaşından ayrıldığı, bir süredir bunalımda olduğu ve yakın dostlarına intihar etmeyi düşündüğünü söylediği iddia edildi. Pişkin, Twitter hesabından sekiz ay önce, “Bazen birisi gider ve hayatınızda bir kişilik dev bir boşluk bırakır” diye yazmıştı. Nişantaşı’nda konuştuğumuz dostları ise Pişkin’in son derece neşeli bir insan olduğunu dile getirdi. Mehmet Pişkin’in yakın arkadaşı Elif Bilgin, “Mehmet hayat dolu bir insandı” derken Deniz Oktar, “Neşe dolu bir insandı. Çok üzgünüz” ifadelerini kullandı. Mehmet Pişkin’in naaşının kadavra olmasını istediği video kaydında “Berna bu işi halleder” sözlerindeki kişinin ise kuzeni olduğu belirtildi.
 
Dr. Sürmeli: İntihar etmesi engellenebilirdi
 
Mehmet Pişkin’in veda videosunu izleyen Psikiyatri Uzmanı Dr.Tanju Sürmeli ise söyledi: “Pişkin, uzun zamandır mutsuz olduğunu ve umudunu kaybettiğini söylüyor. Umudunu kaybeden erkeklerin neredeyse tamamının intihar ettiğini biliyoruz. Ancak burada bir nokta var. Mehmet Pişkin, intihar konusunu hem arkadaşlarıyla hem de doktoruyla konuştuğunu dile getiriyor. Bu intihar girişimi yüksek olasılıkla engellenebilirdi. Pişkin’in intihar söylemleri ciddiye alınıp, tedaviye zorlanabilirdi. Ağır depresyon geçiren kişiler kariyer ve imkân sahibi olsa bile her şeyi negatif görmeye başlıyor. Veda videosunda  Mehmet Pişkin’in siyah giydiği, yüzünde ifade ve gözlerindeki sönük, donuk bakışlar depresif ruh halini yansıtıyor.”
 
 
 
 
"GÖMÜLMEK İSTEMİYORUM"
 
Hazırladığı videoda vasiyetini de açıklayarak, şöyle dedi:
 
“Herhangi bir dini inancım yok. Gömülmek istemiyorum. Bir kadavra yapsınlar, bilimsel araştırmalara versinler bedenimi. Çocuklar iskeletimle oynasın. Olmadı balıklara atsınlar. Ama mezar istemiyorum.”
 
İntihar videosu Pişkin’in, “Hoşçakalın. Aşkla yaşayın. Çok güzel olsun hayatınız” sözleriyle son buldu.
 
Vasiyeti yerine getirilmeyecek...
 
Ölümünün ardından bedeninin kadavra yapılmasını isteyen Mehmet Şimşek'in son arzusu yerine getirilemeyecek. Açıklamayı arkadaşı Berna Akçalı Gür yaptı. İşte arkadaşının yaptığı açıklama...Mehmet'in son arzusu bildiğiniz üzere bedeninin kadavra olarak kullanılmasıydı. Biz onun bu arzusunu yerine getirmek amacıyla Çapa Tıp Fakültesinin Anatomi Bölümü ile görüştük. Kendileri otopsi yapılmış olan bedenlerin tıp fakültesinde kadavra olarak kullanılmaya uygun olmadığını ilettiler. Ancak adli tıpdaki incelemeyi yapan doktorumuz kendilerinin eğitim amaçlı kullanmak içtin tüm bedenini degil ancak topladıkları parçaların 3 ay boyunca öğrenciler tarafından incelendiğini ilettiler. Bu çerçevede Mehmet'in arzusu kısmen yerine gelmiş oldu. Başkaca seçeneklerin teknik ve hukuki engelleri sebebi ile Mehmet'in bedeni babasının arzusu doğrultusunda bugün Iskenderun'da toprağa verilecektir.
 
Twitter'da Mehmet Pişkin hakkında hızla bu yorumlar girildi
 
 
 Simge Tezel ?@simgetezel  
saygı duymadan da edemedim, en son yakın arkadaşımı aniden kaybettiğimde bu kadar mat, uyuşmuş hissetmiştim.
 
 Ayşe B.Kaban ?@AyseBKaban  
 usul usul anlatıp veda etmiş; dinlerken yüreğim buruldu ama o kadar tanıdık ki anlattıkları...
 
 hande kuday ?@handekuday
 veda notu gibi huzurlu  ve sakin gitmiş, belli ki bi bildiği var.
 
travisandtylerdurden ?@travisandtyler  
 intihar videosunu izledim ama ne diyeceğimi bilmiyorum.
Eğer şakaysa hiç komik değil, ciddiyse de hiç ciddi değil...
 
 güzin ?@ajantavsan 
Bi insanın son sigarasına, son şarabına, son dinlediği şarkıya şahit olmak.. Umarım huzuru bulursun 
 
 Cihat Duman ?@cihatolog 
intihar etmeden önce video çekmiş diye dönen mehmet pişkin'in videosu şarap reklamı virali.
 
kedidir kedi. ?@bilgekedi  
hayatta bir sürü acı şey oluyor ve biz hala anlayamıyoruz birbirimizi. keşke gitmeseydin.
 
Confutatis ?@Alternotalar 
Gitmek bu kadar naif aynı zamanda cesurca olmamıştı
Adamı tanımasam da hayran oldum
 
Serkan Cura ?@serkancura  
İnsan bazen sadece üzülüyor. Videoyu paylaşmak doğru gelmedi izlemek isteyen de kendi sayfası herkese açık oradan erişir. 
 
Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0