07.06.2015 02:30 | Son Güncelleme:
Gökhan Karakaş-Tokyo

Mehteran gösterisi Tokyo’yu büyüledi

Batışının 125. yılında Ertuğrul’un seferini yineleyen TCG Gediz ile Japonya’ya gelen mehteran ve askerler başkentin en popüler caddelerinden birinde gösteri yaptı

Ertuğrul fırkateyninin Kushimoto kıyılarında batmasının 125’inci yılı nedeniyle Japonya’ya yolculuk gerçekleştiren TCG Gediz personeli ve Genelkurmay Başkanlığı Harbiye Askeri Müzesi Mehteran Takımı, Tokyo’nun ana caddesinde tarihsel bir geçit töreni düzenledi. Omate Sando Caddesi üzerinde konser veren mehterana eşlik eden Japonlar, Türk askerlerine büyük ilgi gösterdi. Şölene Türkiye’nin Tokyo Büyükelçisi Bülent Meriç’in yanı sıra Bosna Hersek, Azerbaycan ve Pakistan büyükelçileri de katıldı. 
Konsere büyük ilgi
Türkiye ve Japonya arasında 125 yıldır süren dostluk ilişkilerini pekiştirmek ve Türkiye’nin tanıtımına katkı sağlamak için dün Tokyo’nun ana caddesinde tarihi bir geçit töreni düzenledi. Türk Deniz Kuvvetleri’ne ait TCG Gediz’in 20 bin kilometre kat ederek geldiği Tokyo’nun en işlek yeri Omate Sando Caddesi, Genelkurmay Başkanlığı Harbiye Askeri Müzesi Mehteran Takımı’nın konserine tanık oldu. Ellerinde Türk ve Japon bayrakları ile toplanan binlerce Tokyolu, mehteranın konserini ilgiyle izledi. TCG Gediz gemisinin personeli de tören kıyafetleri ile geçit törenine katıldı. 40 metrekarelik Türk ve Japon bayraklarını taşıyan gemi personeli, mehteran takımının arkasında yürüyüşe geçti. 
Mehteran Omate Sando Caddesi boyunca gösteri yaparken, Tokyoluların ilgisinin büyüktü. Geçit törenine Türkiye’nin Tokyo Büyükelçisi Bülent Meriç’in yanı sıra Bosna Hersek Büyükelçisi Anesa Kunduroviç, Azerbaycan Büyükelçisi İsmail İsmailzade, Pakistan Büyükelçisi Faruk Amil de katıldı. Türk Deniz Kuvvetleri İstihbarat Başkanı Tümamiral Namık Alper, Tokyo Askeri Ataşesi Kurmay Albay Murat Erdem ve TCG Gediz Komutanı Kurmay Yarbay Yusuf Kocaman da yürüyüşte yer aldı.  
Tokyo Büyükelçisi Bülent Meriç, yürüyüşün Türkiye’nin tanıtımına büyük faydası olduğunu vurgularken iki ülkenin dostluk ilişkilerinin gelişeceğine işaret etti. Meriç ayrıca, “Azerbaycan Büyükelçisi’nin yanımızda olması komşu ülkemizle kurduğumuz güçlü bağı kanıtlıyor” dedi. 
Ertuğrul’dan kurtulan 69 Türk denizciyi 1892’de İstanbul’a getiren Japon savaş gemileri Kongo ve Hiei’nin isimleri Büyükelçi Meriç ve Japonya Öz Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Seiji Oyama tarafından TCG Gediz’deki iki salona verildi. TCG Gediz’de verilen resepsiyonda Şekerli Mamüller Tanıtım Grubu tarafından konuklara Anadolu’nun çeşitli tatlıları ikram edildi.  
 
Atatürk’ün gözleri 
İngiliz ressam Ned Pamphilon, Ertuğrul’un 125 yıl önceki yaptığı yolculuğu canlandıran TCG Gediz’de 2 gün kalarak yağlıboya resim yaptı. Pamphilon’un gece boyu çalışarak yaptığı resimler geminin güvertesinde ve limanda sergilendi. Pamphilon, “Atatürk’ün gözleri ve Deniz Kuvvetleri’nin gücü beni hep etkiledi. Halkınızın Atatürk’e bağlılığı bu büyük devlet adamının resmini yapmam için heyecanlandırıyor beni. Ertuğrul ve Gediz gemileri ise bana ilham veriyor” dedi. 
Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0