14.09.2017 14:18 | Son Güncelleme:
AA

Meksika'da öğrenciler polisleri kaçırdı

Meksika'da bir grup radikal öğrenci, önce bir yakıt tankeri ile 2 otobüsü çaldı, daha sonra da 4 polis memurunu kaçırdı.

Güvenlik Sözcüsü Roberto Alvarez, yaptığı açıklamada, öğrencilerin,  içinde yaklaşık 30 bin litre benzin bulunan tankeri çalarak üniversite kampüsüne  götürdüklerini, ayrıca 2 yolcu otobüsünü de kaçırdıklarını belirtti.

Polisin, geçiş yollarını kapattıkları öğrencilere kaçırdıkları yolcu  otobüslerini bırakma çağrısında bulunduğunu kaydeden Alvarez, öğrencilerin ise  otobüsleri polis kontrol noktasını aşmak için kullanmaya çalıştıklarının  sanıldığını söyledi.

Roberto  Alvarez, öğrencilerin, gıda ürünleri taşıyan çeşitli teslimat  kamyonlarını da kaçırdıklarını vurguladı.

Polis, 10 öğrenciyi gözaltına aldı.

Öte yandan, araç hırsızlığı yüzünden gözaltına alınan 10 öğrencinin  serbest bırakılmasını talep eden diğer öğrenciler ise Tixtla kasabasına giderek 4  polis memurunu kaçırdı ve bir polis devriye aracını çaldı.

Gözaltındaki öğrencilerin, kaçırılan 4 polis memurunun serbest  bırakılması karşılığında gitmesine izin verileceğini söyleyen Alvarez,  "Öğrencilerle yakıt tankeri ve diğer kamyonları iade etmeleri için görüşmeler  devam ediyor." dedi.

Söz konusu üniversite öğrencilerinin yıllardır benzer otobüs kaçırma  olaylarını gerçekleştirdikleri, çaldıkları yakıt tankeriyle de kampüse  götürdükleri yolcu otobüslerine yakıt sağlamaya çalıştıkları tahmin ediliyor.

Guerrero eyaletinin Ayotzinapa bölgesinde sosyalist eğitimi  destekleyen öğretmen okulu öğrencileri, siyasi hareketlerini finanse etmek için  araç, yakıt tankeri ve gıda nakliyat kamyonlarını kaçırıyor.

Guerrero'da 2014'te öğretmenlerin çalışma koşullarını protesto eden  öğrenciler ile polis arasında çatışma çıkmıştı. Polisin öğrencileri taşıyan  araçlara ateş açması sonucu 6 kişi yaşamını yitirmiş, 25 kişi de yaralanmıştı.

Çatışmaların ardından Ayotzinapa Öğretmen Okulunun 43 öğrencisi son kez, kimliği  belirlenemeyen kişiler tarafından zorla araçlara bindirilirken görülmüştü.

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0