GÜLAY FIRAT İstanbul

İstanbul Bilgi Üniversitesi Santralistanbul Kampusu’nda aynı zamanda Memet Fuat’ın 82’nci yaş gününde gerçekleştirilen tören, Genco Erkal’ın “Nâzım Hikmet’ten Şiirler” dinletisiyle başladı. Gösterilen belgesel filmde, Memet Fuat’ın spor dünyasına katkısı anlatıldı.
Hasan Anamur’un 'Memet Fuat Konuşması’ sonrasında da ödül törenine geçildi. Cevat Çapan, Eray Canberk, Konur Ertop, Nurdan Gürbilek, Uğur Kökden, Hasan Kuruyazıcı ve Mustafa Öneş’ten oluşan seçici kurulun değerlendirmesi sonucu Reyhan Tutumlu, 'Eleştiri-İnceleme’ ödülünü 'Vüs’at O. Bener’in Yapıtlarına Anlatıbilimsel Bir Yaklaşım’ isimli doktora teziyle aldı. Deneme ödülüne de 'Boşluktan Doğan’ isimli kitabıyla Mahmut Temizyürek layık görüldü.
'Yayıncılık Ödüllerini’ ise 'İyi kitap seçimi, doğru çeviri ve özenli basım’ ayrıca 'Belli ilkeler doğrultusunda özenli ve ısrarlı çalışmalarıyla’, Çekirdek, Yem ve Metis yayınları aldı.

Memet Fuat kimdir?
Memet Fuat 1946’da Haydarpaşa Lisesi’ni, 1951’de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Öğretmenlik, çevirmenlik, muhabirlik, yapılarda mimar yardımcılığı gibi işlerde çalıştı. 1960’ta De Yayınevi’ni kurdu. 1964-1975 yılları arasında “Yeni Dergi”yi yönetti. 1963’ten 1972’ye kadar, on yıl, bir önceki yılda çıkmış yazı, öykü ve şiirlerden yaptığı seçmelerle Türk Edebiyatı adlı yıllıklar derledi. 1979-1982 arasında Anadoluhisarı Gençlik ve Spor Akademisi’nde öğretim görevlisi olarak voleybol dersleri verdi. 1980’den 1983’e kadar “Yazko Edebiyat” dergisini yönetti.
1981’de Adam Yayınevi’nin yerli yayınlar yönetmenliğini üstlendi, 1987’de emekli oldu. Ama 1985’te yayımlanmaya başlanan “Adam Sanat” dergisinin genel yayın yönetmenliği görevini 1999’a kadar sürdürdü. Mehmet Fuat, 2002 yılında akciğer yetmezliğinden hayata veda etti.