Kişisel BakımRSS
28.03.2011 - 11:41 | Son Güncelleme: 28.03.2011-13:35

Menekşe gözlerin sırrı…

Elizabeth Taylor geçtiğimiz hafta hayatını kaybetti. Ancak güzelliğinin sonsuza dek akıllarda kalacağını hepimiz biliyoruz. Peki onu ve özellikle gözlerini bu kadar güzel kılan neydi?

Sitene Ekle

Eşi Richard Burton Taylor’un bacaklarını ve göğsünü pek beğenmese de gözlerini muhteşem olarak yorumluyor.

Taylor’un menekşe gözleri ise gerçekten bir efsane. Elizabeth Taylor piyasaya çıkardığı bir parfümün adını bile gözlerine ithafen  “Menekşe gözler” koymuştu. Ancak genetik açıdan bakılırsa sadece albinolar menekşe rengi gözlere sahip olabilir ve Elizabeth Taylor’un albino olmadığını hepimiz biliyoruz.

Farklı kaynaklara göre Elizabeth Taylor’un gözlerinde genetik bir mutasyon söz konusu. Bu mutasyon çift sıra göz kirpikleri olarak belirtiliyor. Bu durum FOXC2 isimli bir genin mutasyona uğrayarak limfedema-distikiyaz sendromuna neden oluyor. Bu sendrom dünyada %7 oranında görülüyor ve kalp rahatsızlıklarına da sebebiyet veriyor.


Çift sıra kirpikler ise şüphesiz Liz’in güzelliğini artırıyor. Ancak bu tür bir mutasyonda genellikle 2. sıra kirpikler göz dışı yerine içeride gelişerek görüşü engelliyor ve göze zarar veriyor.

Uzmanlar Elizabeth Taylor’un bu konuda oldukça şanslı olduğunu vurguluyor.

Bakımlı ve güzel görünmenizi sağlayacak ürün seçenekleri için Tıklayınız...


Uzmanından güzellik ve makyaj önerileri için tıklayın!

Etiketler:
Yorum Yazın
Gönder
Turist Ömer tipini peyazperdede canlandıran sanatçı hangisidir?
©Copyright 2014 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX