Gündem
03.02.2013 - 02:30 | Son Güncelleme: 03.02.2013-2:30

Menzir 5 aylık savaşı kaybetti

5 aydır hastanede tedavi gören eski Ulaştırma Bakanı ve İstanbul Emniyet Müdürü Necdet Menzir hayatını kaybetti. Cenazesi, bugün Fatih Camii’ndeki törenin ardından Zincirlikuyu’da defnedilecek

Sitene Ekle

BURCU KARAKAŞ İstanbul

Eski Ulaştırma Bakanı ve eski İstanbul Emniyet Müdürü Necdet Menzir, solunum yetmezliği nedeniyle yaklaşık beş aydır tedavi gördüğü International Hospital’da dün vefat etti. Menzir’in cenazesi bugün Fatih Camii’nde ikindi vakti kılınacak cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda defnedilecek.
Necdet Menzir, 1945 yılında Bursa’da doğdu. Ankara Polis Akademisi’nden mezun olduktan sonra Ordu, Denizli, Diyarbakır, Olağanüstü Hal Bölge, Kocaeli ve İstanbul’da emniyet müdürlüğü yaptı. 20. Dönem İstanbul Milletvekili seçilen Menzir, 1997-1998 yıllarında ise Ulaştırma Bakanı olarak görev yapmıştı.

‘Bebeleri de götüreceğim’
Menzir, İstanbul Emniyet Müdürü olarak atandığı zaman, “polis-vatandaş diyaloğu”nu geliştirmeye özen göstereceğinin sinyallerini vermişti. Öyle ki, İstanbul Emniyet Müdürü koltuğuna oturduğu gün, “Kara günün dostudur karakol. Göreceksiniz, ilkokuldaki bebeleri de götüreceğim karakollara” demişti. “Önce İnsan” projesi ile düzenlenen seminerlerde polislere, vatandaşlarla nasıl “daha iyi iletişim kurulabileceği” konusunda hatırlatmalarda bulunuyordu.

Ölüm listesindeydi
Sol örgütlere yönelik yaptığı operasyonlar sonucu adı ölüm listelerinde yer aldı. Menzir, Dev-Sol’un 1992 yılında yayımlanan ölüm listesinde İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu, OHAL Valisi Ünal Erkan, Erzurum Valisi Mehmet Ağar ve Adana Emniyet Müdürü Mete Altan ile ilk beşteydi. Gazi Mahallesi, Perpa baskını gibi kamuoyunu uzun süre meşgul eden olayların ardından hakkında soruşturma başlatıldı ancak yargılanmadı.
ABD’de “Davidian Tarikatı”na karşı düzenlenen baskın sırasında çıkan yangında 80 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından AP ajansına yaptığı açıklamada, FBI’yı “beceriksizlikle” suçlamıştı.
HBB televizyonunda gazeteci Hulki Cevizoğlu’nun sunduğu, dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı bir “Ceviz Kabuğu” programında, Aziz Nesin ile girdiği tartışma günlerce gündemden düşmedi.

Kendisi istifa etti
Bir cenaze töreninde, “Bugün laiklik maskesi ardına gizlenmiş dinsizler var” lafıyla yine gündeme oturmuştu. Bahsettiği kişi, dönemin İnsan Haklarından Sorumlu Bakanı CHP’li Algan Hacaloğlu idi. CHP’nin koalisyon için Menzir’in görevden alınmasını şart koşmasına karşılık Tansu Çiller, “teröre karşı etkin mücadeler vermiş etkin ve dürüst bir bürokrat” olarak tanımladığı emniyet müdürünü savundu.
Necdet Menzir, bir süre sonra kendi isteğiyle istifa etti. Ardından DYP İstanbul 2. Bölge’den milletvekili adayı oldu ve seçildi. Tansu Çiller, Necmettin   Erbakan ile görüşünce, “Genel başkan, parti ve kendisi hakkında soruşturma isteyen partinin ayağına gidecek” demişti. DYP-RP koalisyonu ile partiden istifa eden ilk isim de o oldu.

 

Necdet Menzir tedavi gördüğü International Hastanesi’nde hayatını kaybetti. İstanbul Valisi Mutlu ve Emniyet Müdürü Çapkın aileye taziye ziyaretinde bulundu. Menzir’in kızı  Zuhal ve damadı Orhan Üreten de taziyeleri hastanede kabul etti (solda).
 

 

Kalbi tekrar çalıştırıldı ama...
International Hospital’dan Menzir’in vefatına ilişkin yapılan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: “Necdet Menzir, 11 Eylül 2012 tarihinde hastanemizin acil servisine solunum yetmezliği, kalp durması tanıları ile getirilmiştir. Yapılan tıbbi müdahale ile kalbi tekrar çalıştırılmış, ardından hastanemizin yoğun bakım servisine alınarak yaklaşık dört aylık bir süreyle takip ve tedavisi sürdürülmüştür. 2 Şubat 2013 tarihinde saat 11.00 civarında tekrar kalp durması gerçekleşen Necdet Menzir’e yapılan tüm müdahalelere rağmen yanıt alınamamış ve saat 12.02’de hasta vefat etmiştir.”


Etiketler: haber, haberler, ABD,FBI
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Dünyamızın gaz katmanına, ne ad verilir?
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX