Ekonomi
11.07.2013 - 02:30 | Son Güncelleme: 11.07.2013-2:30

Meralara geçici imar yolu açıldı

TBMM Genel Kurulu’nda Ak Parti’nin geceyarısı önergesiyle köylüleri yakından ilgilendiren bir değişiklik yapılarak, mera, yaylak ve kışlaklar kiralama yöntemiyle geçici imara açıldı

Sitene Ekle

ÖNDER YILMAZ

Önergeyle Hazine adına tescil edilen meralar, yaylak ve kışlaklar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın gözetiminde kiralama, geçici imara konu olacak. Meraların “tahsisine” kapı aralayan önergeye göre, kira bedelinin yarısı Hazine’ye, diğer yarısı ilgili belediye veya il özel idaresine ait olacak.
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, “Kiralanacak olan meralarda, bodrum katla birlikte, 200 metrekareye kadar, 3 katlı binalar yapılabilecek. Yani, mera bu maddeyle açık bir şekilde imara açılıyor. Maddenin başına konulmuş olan ‘geçici yerleşim amacıyla bu yerlerde bina yapılır’ ifadesi, gerçek niyeti gizlemeye yetmiyor. ‘Tahsis’ kelimesinin arkasına saklayarak amaç gizleniyor. Bu madde meraya tecavüz ediyor, merayı yapılaşmaya açıyor, Anayasaya aykırıdır, önerge görüşülemez” dedi.

‘TOKİ’ye veriliyor’
CHP’li İlhan Demiröz ise meraların kiralanmasında 49 yıllık süre sınırının da kaldırıldığını savunarak, “Tüm meralar turizmin emrine, TOKİ’nin emrine, konut yapılmak üzere, belediyelerin emrine veriliyor” ifadelerini kullandı.
MHP Adana milletvekili Seyfettin Yılmaz da, “Köy meraları köylünün elinden alınarak Hazineye devredilmekte, imar işleri ve satışı konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkili kılınmaktadır. Örneğin Adana’da Tekir Yaylası var. Burası yaylak olduğu için Türkiye Cumhuriyeti devletinin tapusu olmasına rağmen bütün tapular iptal edilerek yeniden satışa konu olacak” dedi.

‘Neresi geçici?’
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ise, “İmara açılma söz konusu değildir. Meraların kullanılmasının teminine yönelik en fazla binde 5’ine kadar 5 tane bakanlık tarafından oluşturulacak komisyonla belirlenecek şekildeki kullanımlarını belirtecek bir husus getirilmektedir” dedi.
Bunun üzerine Hamzaçebi, “3 katlı betonarme bina yapıyorsunuz, bunun neresi geçici. Bal gibi imara açılıyor, mızrak çuvala sığmıyor artık” diye konuştu.
 


Etiketler:
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
İran'a hangi ülke komşu değildir?
En Çok Konuşulan Haberler
  İMKB 100102.698 %0.43
  Deger%
  SEKUR8.0912.36
  TTKOM6.269.25
  AKSUE7.068.12
  YESIL13.067.22
  ALKA3.846.96
  Tümü »

  ©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
  İlginizi ÇekebilirX