13.08.2018 01:30 | Son Güncelleme:
Namık Durukan

‘Merhametsiz’ füze ile vuruyorlar

Şam rejimi İdlib’e sevkiyatını sürdürürken, muhaliflerin mevzilerine beton delici füze ve bombalar atıldığı belirtiliyor. Suriye ordusunun, hava saldırılarını artırdığı da bildiriliyor.

Suriye’de Dera ve Doğu Guta’dan sonra yönünü İdlib’e çeviren Beşar Esad yönetimi, kenti almak için sınıra ağır silah desteğinde asker sevk etmeyi sürdürüyor. Muhaliflerin mevzileri “merhametsiz” olarak ifade edilen füze ve beton delici bombalarla vurulurken, saldırıyı engellemek için Ankara’nın, İran ve Rusya’dan “Ellerinden geleni yapma” sözü aldığı ileri sürüldü.

Rejim güçlerinin İdlib’e yönelik askeri harekatı yeni bir aşamaya girdi. IMP News’in güvenilir kaynaklara dayandırdığı haberine göre, rejim güçleri, Halep’in batısında, İdlib sınır hattında hava saldırılarına ağırlık verdi. Saldırılarda “Suriye’nin Kurtuluşu Cephesi” örgütüne ait karargah ve silah depoları hedef alınırken, örgütün iki merkezinin vurulduğu, 42 militanın yaşamını yitirdiği bildirildi.

V ve U kuşatması

Bu arada Suriye ordusu, önceki gün ilk kez İdlib’de “merhametsiz” diye adlandırılan füzeler kullanmaya başladı. Daha önce Doğu Guta’da kullanılan bu füzeler, tünellerin son ucuna kadar yıkıcı bir basınç yaratarak, büyük tahribata neden oluyor.

Suriyeli bir askeri kaynak, İdlib harekatının ilk aşamasında bölgenin önce “V” ve “U” şeklinde kuşatılacağını, sonra kara harekâtıyla kuşatmanın daraltılıp sonuçlandırılacağını öne sürdü. Operasyon kapsamında Suriye ordusunun yanı sıra Hizbullah ve milis güçlerinin, Lazkiye bölgesinde etkin ve bölgeyi iyi bilen Mukaveme Suriye güçleriyle takviye edileceği kaydediliyor. 

Güney ve batı sınırlarına yakın bölgelerde rejim ordusuna bağlı “Kaplan Güçler” adlı özel birlikler, kuşatma harekatı sürdürüyor. İdlib’te rejime karşı savaşan ve büyük bölümü Heyet Tahrir Şam (El Nusra) grubu içinde faaliyet gösteren yabancı savaşçıların ise, eş ve çocuklarını Türkiye sınırında güvenli bir bölgeye taşımaya hazırlandığı haber veriliyor. 

İdlib’i sarsan patlama: 39 ölü

Suriye’de İdlib iline bağlı Sermada ilçesinde medyana gelen patlamada ilk belirlemelere göre 12’si çocuk toplam 39 kişi hayatını kaybetti, 45’ten fazla kişi yaralandı. İdlib Sivil Savunma (Beyaz baretliler) Müdürü Mustafa Hac Yusuf, “Sermada ilçesinde, kuzey Humus’tan tehcir edilenlerin yaşadığı bölgede büyük patlamalar meydana geldi” dedi. Hac Yusuf, “Patlama sonucu kuzey Humus’tan tehcir edilenlerinin yaşadığı 6 katlı iki bina yıkıldı” diye konuştu. Çevredeki çok sayıda bina ve araç da hasar görürken, patlamanın nedeni belirsiz. Patlamanın, binada depolanan silahtan kaynaklandığı diddiaları da var.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0