23.03.2011 13:57 | Son Güncelleme: 23.03.2011-14:19

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı ile Merkez Bankası bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Repo–Ters Repo Pazarı’nda uygulanmakta olan faiz oranlarının sabit tutulmasına karar verdi.

Öte yandan Merkez, finansal istikrarı pekiştirmek amacıyla, Türk lirası zorunlu karşılık oranlarının vadesiz ve kısa vadeli mevduatlar/katılım fonları ile diğer yükümlülükler için artırıldığını açıkladı.

Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı ile Merkez Bankası bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Repo–Ters Repo Pazarı’nda uygulanmakta olan faiz oranlarının aşağıdaki gibi sabit tutulmasına karar verdi.

a) Politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 6,25,

b) Gecelik faiz oranları: Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 1,50, borç verme faiz oranı yüzde 9, açık piyasa islemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo islemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 8,

c) Geç Likidite Penceresi Faiz Oranları: Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0, borç verme faiz oranı yüzde 12.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Son dönemde iktisadi faaliyete dair açıklanan veriler Ocak Enflasyon Raporu’nda sunulan görünümle büyük ölçüde uyumlu seyretmektedir. İç talepteki artısın desteğiyle iktisadi faaliyet güçlenmeye devam etmekte, dış talep ise yakın dönemde bir miktar hızlanmakla birlikte göreli olarak zayıf seyrini korumaktadır. İstihdam koşullarındaki iyileşme sürmekte, ancak işsizlik oranları halen yüksek seviyelerde bulunmaktadır. Petrol ve diğer emtia fiyatları ise Enflasyon Raporu’ndaki varsayımların üzerinde gerçekleşmiştir. Bu çerçevede, önümüzdeki dönemde temel mal grubunda enflasyonun bir müddet daha yükselmeye devam edeceği, buna karsılık hizmet enflasyonunun daha ılımlı bir seyir izleyeceği tahmin edilmektedir.

Merkez Bankası’nın Kasım ayından bu yana aldığı tedbirlerin yılın ikinci çeyreğinden itibaren krediler ve iç talep üzerinde etkili olmaya baslayacağı beklense de finansal istikrara ilişkin riskleri azaltmak için zorunlu karsılıklarda bir miktar daha artısa ihtiyaç duyulduğu değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda, bugün alınan zorunlu karşılık kararı ile Kurul, aynı zamanda son dönemde petrol ve diğer emtia fiyatlarında gözlenen hızlı artısların enflasyon üzerindeki olası ikincil etkilerini sınırlamak için gerekli ilave parasal sıkılaştırmanın da sağlandığını belirtmiştir.

Bu değerlendirmeler sonucunda Kurul, fiyat istikrarına ve finansal istikrara iliskin risklerin azaltılması açısından; düşük düzeyde politika faizi, genis faiz koridoru ve yüksek zorunlu karşılık oranlarından olusan politika bilesiminin sıkılaştırıcı yöndeki etkilerinin yakından izlenmeye devam edilmesinin ve gerekli görüldüğü takdirde aynı doğrultuda ilave tedbirler alınmasının uygun olacağını belirtmiştir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin, Kurul’un geleceğe yönelik politika durusunu değistirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır. Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti bes is günü içinde yayımlanacaktır."

ZORUNLU KARŞILIK ORANLARI

Öte yandan Merkez, finansal istikrarı pekiştirmek amacıyla, Türk lirası zorunlu karşılık oranlarının vadesiz ve kısa vadeli mevduatlar/katılım fonları ile diğer yükümlülükler için artırıldığını açıkladı.

Açıklamada şu ifdaler yer aldı: "Türk lirası zorunlu karşılık oranları;

- Vadesiz, ihbarlı mevduatlar ve özel cari hesaplar için yüzde 12’den yüzde 15’e,

- 1 aya kadar vadeli mevduatlar/katılma hesapları (1 ay dâhil) için yüzde 10’dan yüzde 15’e,

- 3 aya kadar vadeli mevduatlar/katılma hesapları ve özel fon havuzları (3 ay dâhil) için yüzde 9’dan yüzde 13’e,

- 6 aya kadar vadeli mevduatlar/katılma hesapları ve özel fon havuzları (6 ay dâhil) için yüzde 7’den yüzde 9’a,

- Mevduat/katılım fonu dışındaki diğer yükümlülükler için yüzde 9’dan yüzde 13’e yükseltilmiş,

- 1 yıla kadar vadeli mevduatlar/katılma hesapları ve özel fon havuzları için yüzde 6,

- 1 yıl ve 1 yıldan uzun vadeli mevduatlar/katılma hesapları ve özel fon havuzları ile birikimli mevduatlar/katılma hesapları için yüzde 5, olarak sabit tutulmuştur.

Söz konusu düzenleme 1 Nisan 2011 tarihli yükümlülük cetvelinden itibaren geçerli olacak ve yeni oranlar üzerinden hesaplanan zorunlu karşılıklar 15 Nisan 2011 tarihi itibarıyla tesis edilmeye başlanacaktır. Böylece mevcut verilere göre piyasadan yaklaşık 19,1 milyar Türk lirası likidite çekilmiş olacaktır."

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0