15.11.2017 02:30 | Son Güncelleme:
İSTANBUL AA

'Merkez’in penceresi halka arzı öteliyor'

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Geç Likidite Penceresi (GLP) uygulamasının  halka arz ötemelerine sebep olduğunu söyledi.

Karadağ, AA’ya yaptığı açıklamada, TCMB’nin piyasayı büyük  oranda GLP’den fonladığını anımsattı.

“Yaklaşık 100 milyar bandında fonlamaları ve yüzde 12 oranıyla  fonluyorlar” diyen Karadağ, kendilerinin, geçmişte olduğu gibi, TCMB’nin menkul  kıymet, repo, ters repo ve benzeri işlemlerde Borsa piyasalarını kullanmalarını  istediklerini söyledi. Himmet Karadağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ama bu GLP’yi yoğun olarak kullanmaya başladığı dönemden itibaren borsa piyasasını hiç kullanmıyor Merkez Bankası. Tabii ki biz para politikası uygulayıcı kurum değiliz. Para politikasının hiçbir parametresine karışmamakla beraber Merkez Bankası’nın  menkul kıymet işlemlerinde Borsa’yı kullanacağı mekanizmaları tavsiye ediyoruz.

Mesela, ‘GLP’yi BIST GLP yapalım’ diyoruz. Yine Borsa piyasamızda  onların istediği usül ve şartlarda bütün mekanizmaları, şartları hazırlayalım, Borsamız da kazansın.”

‘BIST GLP yapalım’

Karadağ, TCMB’nin para piyasası işlemlerinde menkul kıymet kullanımı  varsa komisyon geliri elde ettiklerini, TCMB tarafından herhangi bir şey  almadıklarını belirterek, menkul kıymetin karşı tarafı olan bankalardan gelir  elde ettiklerini söyledi.

Bu gelirin TCMB için çok önemsiz olduğunu ancak kendileri için hatırı  sayılır önem arz ettiğini dile getiren Karadağ, “Son bir yıldır bu kalemde hiçbir gelirimiz yok, bu bizim değerlememizi olumsuz etkiliyor. Bu durumun  tekrar normale dönmesinin ardından oluşacak mali tablolarımızla çıkmamızın daha  doğru olacağını düşünüyoruz.” dedi.

Karadağ, TCMB’nin GLP uygulamasının halka arzı ötelemelerine neden  olduğunun altını çizerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“TCMB piyasayı büyük oranda GLP’den fonluyor. GLP’yi BIST GLP  yapabilirsek, gelirimizi çok ciddi anlamda pozitif etkileyecek. BIST GLP yapalım,  bizim mali tablolarımız düzelsin. Şu anda çok iyi ama göreceli olarak kötü bir  mali tabloyla halka arza girmeyelim. Bu pozitif  anlamda yapmak istediğimiz bir şey.”

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0