27.05.2011 02:30 | Son Güncelleme: 27.05.2011-1:26

Merkez, Vakıfbank’tan ilave zorunlu karşılık talep etti

Vakıfbank, yurtdışı şubeler tarafından kullanılan sendikasyon kredileri ile ilgili olarak TCMB’nin bankadan 3.5 yıl boyunca ortalamada 384 milyon dolar ilave zorunlu karşılık tutmasını talep ettiğini açıkladı

Vakıfbank tarafından KAP’a yapılan açıklamada, “Bu kapsamda 27 Mayıs 2011 tarihinden itibaren başlamak üzere bu yıl  için tutulacak ilave munzam karşılık tutarı yaklaşık ortalama 160 milyon dolar olacaktır. Dolayısıyla söz konusu ilave tutulacak zorunlu karşılığın bankamız kârlılığı, mali bünyesi ve faaliyetleri üzerinde önemli bir etkisi olmayacaktır” denildi.
Açıklamada, Vakıfbank ile TCMB arasında yurtdışı şubeler tarafından kullanılan sendikasyon kredileri ile ilgili olarak, TCMB nezdinde tesis edilen zorunlu karşılıklara ilişkin bir görüş ayrılığı olduğu ve TCMB’nin yurtdışından kullanılan kredilerle ilgili olarak zorunlu karşılık  ayrılmasına yönelik idari işleminin yürütmesinin durdurulması ve iptaline karar verilmesi amacıyla dava açılmış olduğu hatırlatıldı.
Bu arada Vakıfbank Genel Müdürü Süleyman Kalkan, bankanın gelecek projelerinin tanıtıldığı toplantıda munzam karşılıklara faiz ödenmemesi ile ilgili olarak da bankanın 5 milyar lira gibi bir parasının faiz almadan TCMB’de durduğunu belirterek şöyle demişti: “Bu paraya faiz almamak genel müdür olarak beni mutlu etmiyor ama buna destek vermek durumundayız. Gerektiğinde yeni önlemlere gelir. Bunlar yeterli olmazsa maliye politikaları gündeme gelecektir.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0