EğitimRSS
22.11.2013 - 11:30 | Son Güncelleme: 22.11.2013-11:34

Merkezi ortak sınavlar haftaya yapılacak

Ortaokul 8. sınıflar için ilk düzenlenecek merkezi ortak sınavlar, 28-29 Kasım'da yapılacak.

Sitene Ekle
Merkezi ortak sınavlar haftaya yapılacak
Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), ortaokul 8. sınıflar  için ilk kez düzenlenecek merkezi ortak sınavlar, 28-29 Kasım tarihlerinde uygulanacak. 
 
MEB'in yeni düzenlemesiyle 8. sınıflarda Türkçe, matematik, fen ve  teknoloji, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük,  yabancı dil dersleri için her dönem, iki yazılısı olan derslerden birincisinin,  üç yazılısı olan derslerden ikincisinin sınavı ortak yapılacak. 
 
Birinci dönemin ortak sınavları, 28-29 Kasım'da tüm ülke genelinde  olağanüstü haller ve özel durumlar dışında öğrencilerin öğrenim gördükleri  okullarla, yurt dışında ise KKTC ve bakanlığa bağlı okulların bulunduğu, sınav  yapılması uygun görülen merkezlerde Türkiye saatiyle 09.00, 10.10 ve 11.20'de  başlayacak. Sınavlar saat 12.00'de tamamlanmış olacak. 
 
Ortak sınavlar, günde 3 olmak üzere, 2 günde 6 oturum halinde  gerçekleştirilecek. Sınav yapılacak okullarda sınav günleri ders olmayacak.  Ortaokul 5, 6 ve 7. sınıf öğrencileri, sınav günlerinde idari izinli sayılacak ve  bu okullar sınavın hafta sonuyla birleşmesinden dolayı 4 gün tatil olacak. 
 
Sınav yeri e-okul'dan görülebilecek 
Ortaöğretime yerleştirmeye esas puan hesaplamasında öğrencilerin, 6, 7  ve 8. sınıf yıl sonu başarı puanlarıyla 8. sınıf ağırlıklandırılmış ortak sınav  puanı toplanacak, elde edilen toplam ikiye bölünerek merkezi sistemle öğrenci  alan ortaöğretim kurumlarına yerleştirmeye esas puan hesaplamasında kullanılacak.  Puanlama 500 tam puan üzerinden yapılacak. 
 
Öğrenciler olağanüstü haller ve özel durumlar dışında kendi  okullarında, belirlenen sınıflarda sınava alınacak. Veliler, öğrencinin sınava  gireceği okul, sınıf ve sıra bilgisini ''e-okul veli bilgilendirme'' sisteminden  görebilecek. 
 
Ortak sınavlarda her ders için çoktan seçmeli 20 soru sorulacak,  değerlendirmede yanlış cevap sayısı doğru cevap sayısını etkilemeyecek. Ortak  sınavlarda A ve B kitapçığı olmak üzere iki çeşit kitapçık verilecek. 
 
Mazereti okul müdürlüğünce uygun görülen öğrenciler için Bakanlıkça  belirlenen tarih ve merkezlerde mazeret sınavı yapılacak. Geçerli mazereti  olmadan ortak sınavlara katılmayan öğrencilerin durumları, puanla  değerlendirilmeyecek ancak dönem puanı ve ortaöğretime yerleştirmeye esas puan  hesaplamalarında sınav adedi tam olarak alınacak. 
 
Mazeret sınavı, 14-15 Aralık 2013'te yapılacak. Mazeret sınavları da  her gün üç oturum olmak üzere altı oturum halinde bakanlık tarafından  belirlenecek okullarda gerçekleştirilecek. 
 
Her sınav için 40 dakika süre 
28 Kasım'da saat 09.00'da Türkçe, saat 10.30'da matematik, saat  12.00'de din kültürü ve ahlak bilgisi sınavları,  29 Kasım'da ise saat 09.00'da  fen ve teknoloji, saat 10.30'da T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, saat  12.00'de yabancı dil sınavları yapılacak. 
 
Her sınav süresi 40 dakika, sınav araları ise 30 dakika olarak  belirlendi. Öğretmenler, sınavlarda kendi okullarından farklı bir okulda  görevlendirilecek. 
 
Parasız yatılılık ve bursluluk hakkından yararlanmak isteyen 8. sınıf  öğrencileri ayrıca PYBS'ye girmeyecek, ortaöğretime yerleştirmeye esas puanıyla  değerlendirilecek. 
 
Sınavda öğrenci adına düzenlenmiş cevap kağıdı bulunacak. Öğrenciler,  ortak sınavlarda, e-Okul sisteminde kayıtlı olduğu zorunlu yabancı dil dersinden  sorumlu olacak. 
 
Engelli öğrencilere uygun sınav hizmeti 
Özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler, sınavlarda özelliklerine uygun  hizmet alacak. Bu öğrenciler sürekli kullandıkları araç-gereç ve cihazlardan  kendilerinin getirmesi kaydıyla sınavlarda yararlanabilecek. 
 
Görme, işitme engeli, ruhsal ve duygusal bozukluğu, yaygın gelişimsel  bozukluğu, bedensel, zihinsel engeli olan öğrencilere sınavda 15'er dakika ek  süre verilecek. Engel türüne göre bazı öğrenciler ise tek kişilik sınıflarda  sınava alınacak. 
 
Kaba motor becerilerinde engeli bulunan ortez, protez, yardımcı araç  gereç kullanan öğrenciler giriş katlardaki sınıflara yerleştirilecek. Sınıflarda  kullanılacak masa ve sıra öğrencinin özelliklerine uygun olarak düzenlenecek. 
 
Geç gelene ek süre verilmeyecek 
Öğrenciler, sınav salonlarına, saat fonksiyonu dışında özellikleri  bulunan saat, sözlük, hesap cetveli, hesap makinesi, çağrı cihazı, cep telefonu,  telsiz, radyo gibi iletişim araçları ile her türlü bilgisayar özelliği bulunan  cihazlar bulunmaksızın alınacak. 
 
Bunları bulundurduğu belirlenen öğrencinin sınavı, sınav kurallarının  ihlali gerekçesiyle tutanakla geçersiz sayılacak. 
 
Sınav bitiminden önce gelen tüm öğrenciler sınava alınacak, sınav  bitmeden öğrenciler sınıflarından çıkmayacak. Geç gelen öğrencilere ek süre  verilmeyecek. 
 
Sınav sonuç belgesi gönderilmeyecek 
Sınavlar esnasında kopya çekildiğinin sınav görevlilerince tespit  edilmesi halinde kopya çeken öğrencilerin sınavları iptal edilecek. 
 
Sınav bitiminden sonra öğrenciler, cevap kağıdını sınav görevlilerine  teslim edecek ve sınav yoklama tutanağına imzalarını atacak. Kitapçıklar  okullarda bırakılacak ancak aynı gün oturumlar tamamlandıktan sonra isteyen  öğrenciye verilecek. 
 
Ortak sınavların sonuçları bakanlıkça belirtilecek tarihlerde e-Okul  sistemine işlenecek. Öğrencilere sınav sonuç belgesi ayrıca gönderilmeyecek. 
 
 
 
Yorum Yazın
Gönder
Milyarlarca yıldız ve gezegenden oluşan kümelere ne denir?
©Copyright 2014 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX