Siyaset
13.06.2011 - 12:59 | Son Güncelleme: 13.06.2011-13:00

Mersin'de AK Parti rövanşı aldı, MHP çöktü

Sitene Ekle

Ali ŞEN/MERSİN, (DHA)

MİLLETVEKİLİ Seçimleri Mersin’de bir çok sürpriz sonucu da beraberinde getirdi. CHP ile kıyasıya bir yarışa giren AK Parti, az farkla da olsa sandıktan birinci sırada çıkmayı başarırken, 2007 seçimlerinin 3’üncüsü CHP, oylarını artırarak 2’nci sıraya yükseldi. Önceki seçimin 1’inci partisi MHP ise sandıklar açıldıkça kan kaybı yaşadı ve 3’üncü sıraya oturdu. MHP’nin oy kaybı milletvekili sayısına da yansıdı ve Mersin’de geçen dönem 4 olan milletvekili sayısı 2’ye düştü.

AK Parti’nin başarısındaki en büyük payın, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’a ait olduğu yornumu yapıldı. Mersin’i köy köy, sokak sokak, kapı kapı dolaşan Çağlayan, partisini hem Mersin’de birinci sıraya taşıdı, hem de yerel seçimlerde partisinin uğradığı yenilginin rövanşını alarak partisinin rengini sahilde Akdeniz haritasına işaretlemeyi başardı. Çağlayan’ın, 2007 seçimlerine Mersin’den ’Bakan’ avantajıyla giren Kürşad Tüzmen’in performansını da geride bırakması dikkatlerden kaçmadı. AK Parti’nin büyük başarısındaki en büyük etkenin, yeterince başarılı olmadığı öne sürülen CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan’ın performansı ile ilgili olduğu da konuşuluyor.

MHP TARSUS’TA ÜSTÜNLÜĞÜ CHP’YE KAPTIRDI

Sandıktan çıkan sonuçların ilçeler bazındaki yansıması ise, özellikle MHP açısından dikkat çekti. Üç hilal, kalesi olarak gördüğü 3 dönemdir Belediye seçimlerini açık ara kazandığı Tarsus’taki üstünlüğünü CHP’ye kaptırdı.

BDP’nin Mersin’de desteklediği, Türkiye sol hareketinin önemli ismi bağımsız aday Ertuğrul Kürkçü, beklendiği gibi Meclis’e girmeyi başardı. Mersinli seçmen, 68 kuşağının öğrenci liderine 92 bin 149 gibi rekor bir oyla Ankara vizesi verdi.

 


Etiketler: Kürşad Tüzmen
Yorum Yazın
Gönder
Bilgi YarışmasıNobel Edebiyat Ödülü'ne layık görüldüğü halde bu ödülü kabul etmeyen Fransız yazar ve düşünür kimdir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
"Olmaz Oğlan", "Kalpsizsin" videolarına imza atan grup hangisidir?

©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX