Mersin

Yerel Haber
10 Mart 2015 - 16:50

MERSİN’DEKİ OTOGAR TARTIŞMALARI

IHA

Kentin yeni otogarı olan Mersin Şehirlerarası Terminal İşletmesi’ne (MEŞTİ), fiyatların yüksek olduğunu ileri sürerek girmeme kararı alan bazı firma temsilcileri, sorunun çözümü için Vali ve oda başkanlarının devreye girmesini istediler.
Gelişmelerle ile ilgili eski otogar civarına kurdukları çadırda açıklama yapan Mersin Şehirlerarası Otobüs ve Yazıhane İşletmecileri Genel Sekreteri Veli Tol, bir süredir kentte yaşanan sorun devam ederken, otogar esnafı olarak her türlü barış ve uzlaşı çağrılarına rağmen MEŞTİ’nin işletme ihalesini kazanan grup yöneticilerinin asılsız beyanlarda bulunduklarını söyledi. Bu beyanlarla sorunun, aralarından biri olan işadamı Sinan Koç’a indirgenmesinin son derece yanlış olduğunu dile getiren Tol, "Bu süreçte yaşananlar Sinan Koç’un şahsi sorunu değil, otogarda esnaflık yapan ve bu sayede ekmek yiyen yüzlerce insanın sorunudur. Sinan Koç’un hedef gösterilerek kamuoyunun yanıltması asla kabul edilemez" dedi.
Otogar sorununun, Sinan Koç’un değil burada bulunan herkesin sorunu olduğunu kaydeden Tol, "Bu soruna neden olanlar, halkı ekmek mücadelesi peşinde olanlara karşı verdikleri asılsız ve yanıltıcı beyanlarla geremeyecek ve bizleri de çekmek istedikleri çirkin ortama çekemeyeceklerdir" diye konuştu.
"BİR AĞABEYE İHTİYAÇ VAR"
Konuşmasında sık sık "Bu kentin bir ağabeye ihtiyacı var, bu halkı kucaklayacak bir insana ihtiyacı var" diyen Tol, şöyle devam etti; "Elbette bu kentte son çıkan kanunla yetki Büyükşehir Belediye Başkanımızda olmakla beraber, Karayolları Taşıma Yönetmeliğinde bir hüküm var; mülki amir ifadesi. Burada birinci muhatap Belediye Başkanıdır, çıkmaz sokağa girdiği zaman da mülki amir Sayın Valimizdir. Türkiye’yi görmek isteyen varsa Mersin’i görsün. Mersin’in mozaiği çok farklı, bu farklı mozaiği kucaklayacak bir büyüğe
ihtiyacımız var. Bu sektörün temsilcileri belirli odalara aidat ödüyor. Bu sektörün birinci derece bağlı olduğu sektörlerin de bu sese kulak vermelerini, aracı olmaları noktasında düşüncemizi ifade etmek istiyoruz. Sadece aidat veren bir noktada olmak değil, 40 yılda bir çıkmaz sokağa girmiş bu sektörün temsilcileri olarak o oda başkanlarının da soruna sahip çıkmasını talep ediyoruz."
Firma temsilcilerinden Sinan Koç’da açıklamasında, bu şehrin oda başkanlarının da yaşanan bu soruna sahip çıkmalarını isteyerek, "En başta bağlı bulunduğumuz Şoförler Odası, Esnaf Sanatkar Odaları da çözümün bir parçalı olmalı. Burada mantık, ’bana dokunmayan yılan bin yaşasın’ mantığı olmamalı. Ortak paydamız Mersin ise bu işe herkesin el atması gerekiyor. Sessiz kalmakla bir yere varılmaz" dedi.

©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.