13.09.2017 17:58 | Son Güncelleme:
AA

Mersin'den Antep fıstığı atağı

Mersin Büyükşehir  Belediyesinin desteğiyle hayata geçirilen "Antepfıstığı Tomurcuğunu Mersin'de  Yeniliyor" projesi kapsamında üreticiler hasada başladı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Antep fıstığı Araştırma  Enstitüsü Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen "Antep fıstığı Tomurcuğunu  Mersin'de Yeniliyor" projesi kapsamında üreticiler fıstık hasadına başladı. 

Mersin Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Silifke,  Gülnar ve Mut ilçelerinde fıstık üretiminde kalite ve verimi artırmaya yönelik  kırsal kalkınma projesiyle bölgedeki ekonomik hayata katkı sağlandı.

Bu kapsamda Antep fıstığı yetiştiriciliği konusunda uzman kurum ve  kuruluşlarla hareket eden belediye ekipleri, yöre halkını desteklemek amacıyla 5  mahalleye kavlatma makinesi ve yıkama eleği kurdu.

Gülnar Kuskan Mahalle Muhtarı Hasan Hüseyin Türkşen, bu sene hasadın  beklentilerin üzerine çıktığını belirtti.

Teknik personellerin sürekli gelerek budama, aşılama ve gübreleme  eğitimleri verdiğini bildiren Türkşen, "Bedelsiz fidanlar verdiler. Vatandaş  önceden çok fazla ilaç da verse yine verim alamıyordu ama bu çalışmalar sayesinde  şu anda ürünümüz daha bol ve kaliteli şekilde hasat edildi. Kuskan'da Antep  fıstığı tomurcuğunu yenilendi. Bu şekilde Antep fıstığı üretiminde Gaziantep'e  rakip oluruz." diye konuştu.

Kuskan Mahallesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mehmet Balcı da  hasadın çok verimli geçtiğini kaydetti.


 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0