TeknolojiRSS
30.03.2014 - 17:06 | Son Güncelleme: 30.03.2014-23:03

Mersin 2014 Seçim Sonuçları (Mersin'de hangi parti önde)

2014 Yerel Seçim Mersin sonuçları açıklandı. Mersin seçim sonuçlarını ayrıntılı olarak haberimizden takip edebilirsiniz. 2014 Yerel seçimlerinde Mersin'da hangi parti ne kadar oy aldı ? 2014 yerel seçim sonuçlarında Mersin'da sonuçlar. Mersin seçim sonuçları en hızlı şekilde Milliyet.com.tr'de (2014 yerel seçim sonuçları, Mersin Yerel seçim sonuçları)

Sitene Ekle
Mersin 2014 Seçim Sonuçları  (Mersin'de hangi parti önde)

2014 Yerel Seçim  Mersin   sonuçları açıklandı.  Mersin seçim sonuçlarını ayrıntılı olarak haberimizden takip edebilirsiniz. 2014 Yerel seçimlerinde  Mersin'da hangi parti ne kadar oy aldı ? 2014 yerel seçim sonuçlarında  Mersin'da sonuçlar.  Mersin seçim sonuçları en hızlı şekilde Milliyet.com.tr'de (2014 yerel seçim sonuçları, Mersin Yerel seçim sonuçları)


Türkiye genelinde ise 52 milyon 695 bin 831 seçmenin oy kullanacağı öğrenildi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayları 2014 Aday Listesi

Burhanettin Kocamaz MHP Mersin Belediye Başkan Adayı

Mustafa Sever Ak Parti Mersin Belediye Başkan Adayı

Macit Özcan CHP Mersin Belediye Başkan Adayı

Sibel Yiğittekin BDP Mersin Belediye Başkan Adayı

Mümtaz Canlı Kaptan Kartal BBP Mersin Belediye Başkan Adayı


2014 YEREL SEÇİMLERİNDE KAÇ SEÇMEN OY KULLANACAK?
2011'de 50 milyon olan seçmen sayısı 2014 yerel seçimlerinde toplam 52 milyon 695 bin 832 kişiyi yükseldi. 2014 yerel seçimlerinde mahallelerde 169 bin 213 sandıkta 48 milyon 55 bin 316 seçmen; beldelerde 3 bin 379 sandıkta 820 bin 194 seçmen ve köylerde 21 bin 718  sandıkta 3 milyon 820 bin 321 seçmen oy kullanacaktır. Ancak bu rakamlara cezaevlerinde kurulacak sandıkların seçmen sayıları dahil edilmemiştir.


 
2014 YEREL SEÇİMLERİNDE NASIL OY KULLANILACAK?
 
2014 Yerel Seçimleri Oy Verme Saatleri:
2014 Yerel seçimlerinde siyasi partiler için propaganda yasağı 29 Mart akşamı başlayacak. Peki 2014 yerel seçimlerinde seçmenler ne zaman oy vermeye başlayabilecekler. Türkiye genelinde sandıkların açılış ve kapanış saatleri farklılık göstermektedir. Şöyle ki  adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüshane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis illerinde seçmenler saat 07.00 ile 16.00 saatleri arasında oy kullanabilecekler. Bunların dışında kalan illerde ise 08.00 ile 17.00 saatleri arasında oy kullanılabilecek.

2014 Yerel Seçimlerinde Kimler Ne için Oy Verecek?
- Köylerde İl genel meclisi üyeliği seçimi, Köy muhtarlığı ve köy ihtiyar meclisi üyeliği seçimi için,
- Büyükşehir olmayan illerde; İl genel meclisi üyeliği seçimi, Belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği seçimi, Mahalle muhtarlığı ve mahalle ihtiyar heyeti üyeliği seçimi için,
- Büyükşehirlerde; Büyükşehir belediye başkanlığı seçimi, Belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği seçimi, Mahalle muhtarlığı ve mahalle ihtiyar heyeti üyeliği seçimi için oy kullanılacak.

2014 Yerel Seçimlerinde Seçmenlerin Kimlik Tespiti Nasıl Yapılacak?  
Oy kullanmaya giden seçmenlerin sandık görevlilerine Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan; nüfus cüzdanı, resmî daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, avukatlık kimlik belgesi gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmî nitelikteki belgelerden birini ibraz etmeli gerekmektedir.
 
Üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası olmayan resimli ve resmî bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için bu belgelerin yanında ayrıca seçmen bilgi kâğıdını veya nüfus müdürlüklerince verilmiş nüfus kayıt örneğini ibraz etmesi sarttır.
 
Ceza infaz kurumları ve tutukevlerinde tutuklu ya da taksirli suçlardan hükümlü bulunan seçmenlerden yukarıda sayılan kimlik belgeleri bulunmayanlar için cezaevi idaresince verilmiş belge kimlik belgesi yerine geçer (298/87).
Belediyeler ile köy veya mahalle muhtarlarınca düzenlenip onaylanan kimlik belgeleri seçmenin kimliğinin tespitinde geçerli değildir.
 
2014 Yerel Seçimlerinde Hangi Oy Hangi Zarfa Konacak?
 - TURUNCU ZARF: İl genel meclisi üyeliklerine ilişkin TURUNCU renkli birleşik oy pusulası TURUNCU renkli zarfa;
- MAVİ ZARF:  Belediye başkanlığına ilişkin MAVİ renkli birleşik oy pusulası ile belediye meclis üyeliğine ilişkin SARI renkli birleşik oy pusulası ile Büyükşehir belediye başkanlığına ilişkin BEYAZ renkli birleşik oy pusulası MAVİ renkli zarfa;
- MOR ZARF: Köy seçimlerinde köy muhtarı ile köy ihtiyar meclisi üyelerinin birlikte yazılı oldugu oy pusulası, mahalle seçimlerinde mahalle muhtarı ile mahalle ihtiyar heyeti üyelerinin birlikte yazılı oldugu oy pusulası MOR renkli zarfa konacak.
 


Dünyanın en ünlü şirketlerinde çalışma imkanı için tıklayın!

Yorum Yazın
Gönder
©Copyright 2014 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX