Merve Özbey, 'hayırsız evlat' iddiasına tepki göstermekte haklı

Bir süredir babasının hastalığı nedeniyle zor günler geçiren Merve Özbey için 'hayırsız evlat' yakıştırmaları yapılıyor. Özbey bu iddialara sert tepki gösterdi.

Merve Özbey, 'hayırsız evlat' iddiasına tepki göstermekte haklı

İlla 'kötü insan' olmak mı lazım?

İlla 'kötü insan' olmak mı lazım?

Başarılı insanlar hakkında dönen 'hayırsız evlat' muhabbeti artık klişe. Bir insan başarılıysa derhal onu aşağıya çekmek isteyenler peydahlanıyor. 

Daha da önemlisi, başarıya giden yolun 'kötü insan' olmaktan geçtiği algısı yaratılıyor.

İşinde başarılı olan herkesin aslında maske taktığı, çevresine kötü davrandığı, aşırı hırslı olduğu gibi düşünceler yaygın.

Hem azimli hem de hassas olunabilir

Hem azimli hem de hassas olunabilir

Ancak her genelleme gibi bu düşünce de doğru değil. Tabii ki istisnalar kaideyi bozmaz. Ama istisnalar kaideyi bozmaz diye yapılan her genellemeye de sormadan, sorgulamadan kabul edecek değiliz...

Başarılı insanların IQ'su kadar EQ'su da yüksek olabilir. Başarılı bir insanda hırs ve azim kadar duyarlılık da olabilir. Mantık ve duygusallık eşit olabilir.

Ve hatta belki bütün başarılı insanlar, sandığımızın aksine, hırslarından ziyade duyarlı olmalarıyla başarıya ulaşmış bile olabilir...

'Hayırsız evlat' iddiasının klişeliği

'Hayırsız evlat' iddiasının klişeliği

Merve Özbey hakkındaki 'hayırsız evlat' iddiaları, Özbey'den bağımsız olarak genellemelerin bazen ne kadar da can acıtıcı olabileceğini hatırlattı. Hele de söz konusu iddianın içinde 'aile' kelimesi geçiyorsa, daha hassas bir tepkiyle karşı karşıya kalabiliriz.

Merve Özbey de sert tepki göstererek hassasiyetini gösterdi. Bunu yaparken 'hayırsız evlat' yakıştırmalarının klişeliğini de vurguladı.

"Tek beklentimiz biraz saygı"

"Tek beklentimiz biraz saygı"

Özbey, sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Bilinsin isterim ki, sohbetinizi keyiflendirmek adina benden size “HAYIRSIZ EVLAT” hikayesi cikmaz...

Merve ÖZBEY (@merveozbeyofficial)'in paylaştığı bir gönderi ()

 

 

"Bu zamana kadar işimi iyi yapmaktan başka bir kaygım olmadı. Bu açıklama da kulağıma gelen, vicdanımla ilgili asılsız 'dedikodular' yüzünden zorunlu oldu. Babamın hastalığıyla ilgili zor bir süreçten geçmekteyiz. Tek beklentimiz biraz saygı. Tanınır olmanın bedelinin bu kadar acıtıcı olduğunu da böylece deneyimlemiş oldum. Bilinsin isterim ki, sohbetinizi keyiflendirmek adına benden size 'hayırsız evlat' hikâyesi çıkmaz. Yaşadığımız sürece biraz saygı, bolca dua..."

Farkında olmadan çirkinleşiyoruz

Farkında olmadan çirkinleşiyoruz

Merve Özbey'in aile ilişkilerini bilemeyiz. Zaten konuşmamız gereken konu bu değil.

Merve Özbey'i ya da bir başka ünlüyü kendi 'insanlık' seviyemize çekmek isterken çirkinleşiyor ve düşüncesiz davranıyoruz.

Aşağıda olmanın yarattığı bir kompleksimiz mi var acaba?

Merve Özbey'i kötüledikçe bizler iyilik seviyesine mi yükseliyoruz?

Canı sıkılmasaydı bu kadar ciddi olmazdı

Canı sıkılmasaydı bu kadar ciddi olmazdı

Merve Özbey, 'hayırsız evlat' iddiasına tepki göstermekte haklı. Annesine, babasına hayırsız bir evlat olsa dahi stratejik olarak tabii ki tepki gösterecekti. Fakat basın açıklamasını okuduktan ben samimiyetine ikna oldum.

Canını sıkan bir ithamı düzgün kelimelerle ifade edebilecek kadar düşünceli bir insanın 'hayırsız' olabileceğini sanmıyorum. Bu iddialar belli ki canını çok sıkmış. O kadar sıkmış ki cevap verme gereği hissetmiş. Birazcık bile haksız olsa bu kadar ciddileşmezdi bence.

Merve Özbey, bu iddianın klişeliğini şöyle vurguluyor:

"Sohbetinizi keyiflendirmek adına benden size 'hayırsız evlat' hikâyesi çıkmaz, biraz lütfen saygı..."

Merve Özbey'in açıklaması doğru ama keşke bu eleştirilere canı o kadar sıkılmasaymış.

İster istemez şimdi insanlar onun canını sıkmak için garip iddialar atacak.

Bu kadar ciddi bir cevap vermesi yüzünden muhtemelen üzerine daha çok gidilecek.
 

Keşke zaafını bu kadar ortaya dökmeseydi.

'Gri' de bir seçenek

'Gri' de bir seçenek

Aile konusu hassas bir mesele. Bu kadar keskin ithamlardan, fevri hareketlerden mümkün mertebe uzak durulmalı. Kimse ne o kadar siyah ne de o kadar beyaz bu hayatta. Bu kadar uçlarda gezinmek yerine 'gri' gibi bir seçeneğimiz olduğunu hatırlasak rahatlayacağız aslında...

can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak