Merve Özbey, Twitter troll'lerine malzeme vermemeliydi

Ünlü isimlerin, sosyal medyadaki troll hesaplarla en doğru şekilde başa çıkması lazım. Ama sanırım en çok da Merve Özbey'in... Bir Twitter troll'ünün, soyadıyla alakalı bir geyik yapmasını aşırı ciddiye alan Özbey, kendisini troll'lerin hedefi haline getirmiş...

Merve Özbey, Twitter troll'lerine malzeme vermemeliydi

Ne kadar da 'bizden' biri...

Ne kadar da 'bizden' biri...

Merve Özbey, son dönemin en çok ses getiren isimlerinden biri. "Bülbül gibi şakıyor" diyebileceğimiz bir sesi var. Şarkıları dile dolanıyor, sempatikliğiyle birçoklarının kalbini fethediyor.

Ama en çok dikkat çeken yanı doğallığı... Klişe tabirle ifade edersek, onun ne kadar 'bizden' biri olduğunu söylemek için TV programlarındaki hallerine bakmak kâfi.

Twitter fenomeni onu troll'lemiş

Twitter fenomeni onu troll'lemiş

Özbey, geçtiğimiz günlerde bir Twitter fenomeni tarafından troll'lenmiş. Hem de fena troll'lenmiş. Twitter fenomeni, Merve Özbey için "O meğer gazeteci Savaş Özbey'in kızıymış. Torpil işleri sanat camiasını da ele geçirmiş. Hoş karşılanmaz bu durum" gibi laflar sarf etmiş.

Bunun üzerine Özbey de "Asıl hoş karşılanmayan 17 yıldır emek ettiğim işe yafta yapıştırmaktır. Savaş Özbey'in kızı değilim" demiş.

"Savaş abinin ortanca kızı demişti Nurten teyzem"

"Savaş abinin ortanca kızı demişti Nurten teyzem"

Merve Özbey'in, dediklerini ciddiye alması karşısında "Tamam, dur, goygoya çevireyim de anlasın makarayı" kafasına bürünen troll hesabı, tweet'lerine devam etmiş.

Ve şarkıcıya şu cevabı vermiş: "Hadi ya, Savaş abinin ortanca kızı demişti Nurten teyzem. Başka Merve demek ki, karıştırdım. Nurten susuzu tanıyorsanız, arkanızdan böyle konuşuyor, haberiniz olsun..."

"Abla sakin ya, parlama öyle hemen"

"Abla sakin ya, parlama öyle hemen"

Nurten teyze kısmıyla birlikte geyik olduğu 3 kilometre öteden anlaşılıyor tabii ki fenomenin tweet'lerinin. Hatta araya bazı sosyal medya kullanıcıları da devreye girip "Abla sakin ya, parlama öyle hemen" demiş.

Merve Özbey ise frene basmamış, tam gaz devam ederek noktayı koymuş: "Troll hesap filan bilmem ben! 17 yıldır ilmek ilmek kazıyorum. Ben ve birçok arkadaşımızın gecesi gündüzüne karışıyor. Öyle kolay olmamalı bilmeden konuşmak..."

Henüz daha 30'larının başında

Henüz daha 30'larının başında

Merve Özbey, henüz daha 30'larının başında bir yıldız. Başarısına başarı katıyor, gencinden yaşlısına kadar pek çok kişinin beğenisini kazanıyor. Çoğunlukla da yalnızca işiyle, gücüyle gündeme geliyor.

Arabesk nağmeleri trend bir altyapıyla birleştirmesi, modern imajının altında "Bizim Merve" modunda doğal takılması onun artı puanları.

Troll'lerle başa çıkabilmek

Troll'lerle başa çıkabilmek

Ancak sosyal medya çağında Twitter fenomenlerinin troll'lüklerine aşırı tepki göstermesi onu kafadan 30 yaş yaşlandırıyor...

Hayır, Merve Özbey'den daha yaşlı yıldızlar bile sosyal medyadaki troll hesaplarla nasıl başa çıkacağını gayet iyi biliyorken, genç kuşağın yükselen temsilcisi Özbey'in buram buram 90'lar kafasıyla hareket etmesi, troll'lüklere "Bir yabancı şarkı dinler gibi" yaklaşması oldukça tuhaf.

Eğer onu kızdırmak istiyorsanız...

Eğer onu kızdırmak istiyorsanız...

Demek ki Özbey, torpil konusunda oldukça hassas. Zaafı, bug'ı net bir şekilde ortaya çıktı. Zaten bütün sıkıntı da bu... Merve Özbey, Twitter troll'lerine 'açığını' belli ederek malzeme verdi.

Eğer Twitter'da Merve Özbey'i kızdırmak istiyorsanız, onu çileden çıkartıp kendinizce bir eğlence yaşama niyetiniz varsa yapacağınız şey belli artık.

Özbey'in 'torpilli' olduğunu başka örneklerle ifade edin, o da size kayıtsız kalmasın ve bir anda kullanıcı sayınız artsın!

Selfie eşliğinde gülüp geçmeliydi

Selfie eşliğinde gülüp geçmeliydi

Merve Özbey gibi gayet genç bir ismin, sosyal medyada bu kadar basit ve büyük bir hata yapması bence oldukça büyük bir yanlış. Halbuki şöyle davranmalıydı: Savaş Özbey'i mention'layarak "Babacığım" demeliydi.

Ve hemen ardından "Ya arkadaş, ne kafası yaşıyorsunuz, zaaa" gibi eğlenceli bir cevap yazmalıydı. Hatta bir tık daha bombası, Savaş Özbey'le selfie çekip iddialara "Hahaha" diye gülmesi olurdu.

'Torpil' konusunda aşırı hassas

'Torpil' konusunda aşırı hassas

Aslında Özbey'i de anlamak lazım tabii... Evet, çağı ıskalamış olabilir. Ama yine de ortalık torpilden geçilmiyorken onun "Copy paste değil alın teri" moduna girmesi ve hatta gayet sert bir tutum sergilemesi de yılların getirdiği sabır ve azimle alakalı.

Demek ki Merve Özbey, 17 yıl boyunca o kadar büyük bir sabır sergilemiş ki bu konuda aşırı hassas. Ve politik olamayacak kadar da isyanlarda...

Keşke daha cool bir tavır takınsaydı

Keşke daha cool bir tavır takınsaydı

Ama Özbey'le empati kurmak hemen aklımıza gelmiyor. Düşündüğümüz şey, onun tepkisinin çağ dışılığı... İlk akla gelen şey önemli çünkü. Dijital dünyada herkes birbirine derhal etiket yapıştırma telaşında. Kimse detaya inmek, fazla vakit harcamak istemiyor. Öylesine büyük bir hız içindeyiz ki, bir an önce hüküm veriyoruz, kafamıza göre hareket ediyoruz...

Keşke Merve Özbey, iyi niyetinin suistimal edilmesine izin vermeseydi, troll'lerle mücadelesinde çok daha cool bir tavır takınsaydı...

 

can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak