Merve Özbey 'Yaramızda Kalsın'daki 'damar'lıktan korkmamalı

Her yılın sonlarına doğru bir şarkı patlar. Yer gök inler. Kimi düğünlerin vazgeçilmezine dönüşür, kimi de battaniye-kahve ikilisine fon olur. Bana sorarsanız bu yılın en büyük sonbahar hit'i Merve Özbey'den geldi...

Merve Özbey 'Yaramızda Kalsın'daki 'damar'lıktan korkmamalı

Asıl bombaları slow şarkılardı

Asıl bombaları slow şarkılardı

'Devran' albümüyle bomba gibi sahalara dönen Merve Özbey, 'Tebrikler' şarkısıyla yazı geçirdi. Ancak albümün asıl bombaları 'Yaramızda Kalsın' ve 'Kül' gibi -klişe tabirle- 'slow' şarkılardı.

'Tebrikler'i bile sollamıştı

Bu slow hit'lerin arasında 'Yaramızda Kalsın' ise gümbür gümbür en önde gidendi. Daha klibi çıkmadan 10 küsür milyon dinlenme rakamına ulaşmıştı şarkı. Neredeyse çıkış şarkısı 'Tebrikler'i bile gölgede bırakmıştı.

Kelime oyunu da yakışmış

Kelime oyunu da yakışmış

Devran döndü, 'Yaramızda Kalsın' kliplendi. Şarkı, arabesk ruhla yapılmış gayet başarılı bir Türkçe pop slow'u. Kelime oyunu da var, yakalayıcılık da. E zaten Türkçe pop'ta da hedeflenen budur.

Döve döve değil!

Döve döve değil!

Ama asıl olay, Onurcan Özcan'ın bu şarkısını 'ağlata ağlata' söyleyen Merve Özbey'in yorumlaması. 90'larda Ebru Gündeş şarkıları döve döve söylüyordu hatırlarsınız. 2000'li yıllarda o ince nüansı yakalayıp başarısına başarı katmıştı Ebru Gündeş.

Ağlata ağlata...

Ağlata ağlata...

Merve Özbey de belli ki bu Ebru Gündeş formülünü kullanmış. 'Yaramızda Kalsın' bir başka vokal tarafından seslendirildiğinde "Üzerimden kamyon geçti" etkisi yaratabilecekken Merve Özbey sayesinde 'Vur Kadehi Ustam'a bağlamış. Özbey, şarkıyı ağlata ağlata söylemiş.

Asıl çizgi budur

Asıl çizgi budur

Özbey, her ne kadar dramatik vokaliyle dans şarkıları söylese de asıl çizgisi 'Yaramızda Kalsın' olmalı. Korkmamalı. Sesinin etkileyiciliği 'Kül' ya da 'Yaramızda Kalsın' gibi şarkılarda ön plana çıkıyor çünkü.

Pop'ta kaldığı için sevdik

Pop'ta kaldığı için sevdik

Ha, ortamlarda daha çok 'Vurur yüze ifadesi' olarak bilinen 'Yaş Hikayesi' ya da 'Tebrikler' çok mu kötü? Tabii ki değil. Biz zaten Özbey'i, pop standartlarında olduğu/kaldığı için sevdik.

Korkmamalı

Korkmamalı

Hatırlayın. Erdem Kınay'la yaptıkları 'Helal Ettim', 'Duman' ve 'Boynun Borcu' gibi şarkılarla çıkışını yapmıştı Merve Özbey. Şu anda çıksa arabesk albüm yapsa olmaz. Ama daha akustik şarkılar da tercih etmeye başlamalı artık. 'Yaramızda Kalsın' umarım Özbey'in müzik yolculuğunda daha korkusuz bir çizgide ilerlemesine fayda sağlar. Şarkıdaki pop standartlarındaki damar'lıktan korkmamalı.

"Ters köşene sağlık" dedirtti

"Ters köşene sağlık" dedirtti

Çünkü 'Yaramızda Kalsın', tek bir eleştiriyi dahi kaldıramayacak kadar kusursuz, vurucu ve kimse kusura bakmasın ama bu sonbaharın en büyük hit'i. Böyle güçlü bir şarkıya son derece yalın bir video çeken klip yönetmeni Gülşen Aybaba'ya da "Ters köşene, vizyonuna sağlık" demek geliyor içimden. Tebrikler!

 

can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak