19.08.2014 02:30 | Son Güncelleme:

Meryem Ana’dan BMW dilediler

Selçuk Meryem Ana Evi’ni ziyaret edenler dilek duvarına ilginç istekler yazıyor. Din adamları, evin duvar ve taş aralarının bile dolduğunu belirtti.

İzmir’in Selçuk ilçesinde Hristiyanlarca kutsal sayılan Meryem Ana Evi’ni ziyaret edenler dilek duvarına sağlık, huzur, mutluluk temennisinin yanı sıra “1 santim daha uzun boy”, “daha fazla yıllık izin”, “hayırlı kırmızı BMW” isteklerini de yazıyor. Hristiyanların hacı olmak için geldiği Meryem Ana Evi, dualarının kabul olması için mum yakan ve dilek duvarına temennilerini bırakan farklı inanç mensuplarını da ağırlıyor.
Peçete, tuvalet kâğıdı, müze giriş bileti, şans oyunları kuponu, bez parçasına, Türkçe, İngilizce, İtalyanca, Japonca, Çince, Fransızca, İspanyolca ve daha birçok dilde yazı yazan ziyaretçiler en çok sağlık, huzur, mutluluk, uzun ömür, bol para diliyor.
1 santim daha uzun boy
Kısa sürede binlerce dilek kâğıdı ile dolan Meryem Ana Evi’nin dilek duvarına çocuk veya “hayırlı” kısmete kavuşmayı arzulayanlar, iyi gelin arayanlar, KPSS’de başarılı olmak isteyenler de sıkça başvuruyor. Polis olmak isteyen gencin “1 santim daha uzun boy” dileğinin yer aldığı duvarda bir başka ziyaretçinin en kısa zamanda “kırmızı BMW ve arkasından da iyi bir eş” talebi de göze çarpıyor.
Dilekleri toplayıp yakıyorlar
Din adamları ve Meryem Ana Evi Derneği yöneticileri de artık duvar taşların aralarının bile dolduğunu, zaman zaman ziyaretçi sayısının 20 bine ulaştığını anlattı.
Dilek duvarına yazı yazmayı dinen teşvik etmediklerini, ancak bu alışkanlığa da saygı duyduklarını söyleyen yetkililer, kağıtları çöpe atmanın saygısızlık olacağı düşüncesinden hareketle yılda bir kez duvarı temizlediklerini ve kâğıtları yaktıklarını anlattı.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0