Pazar

14.10.2018 - 01:30

MESAJ DEYİP GEÇME YANLIŞ EMOJİYİ SEÇME

Sitene Ekle
İnsallık Halleri  |  Şebnem Burcuoğlu sebnem.burcuoglu@milliyet.com.tr Tüm Yazıları »

Asın bayrakları! Hoşlandığımız kişiden nihayet mesaj geldi! Bizden mutlusu yok, içimiz taşmış da... Şimdi ne cevap vereceğiz?

Flörtün o tatlı başlangıcında telefonla konuşanlardan mısınız yoksa mesaj yazanlardan mı? Koyu bir telefoncuyum ve biliyorum ben ve benim gibilerin sayılarının gün geçtikçe azalmakta olduğunu. Artık varsa yoksa mesaj. WhatsApp’ı olmayanı insandan saymıyorlar zaten. Eh, haliyle mesajlaşmanın da yazısız bir kullanma kılavuzu oluştu.

Ondan mesaj geldiğinde...   

Öyle sırtlan gibi atlayıp da cevabı hemen yapıştırmamak gerek zira çok hevesli gözükebiliriz; mesaja yedi saat sonra cevap verirsek çok hevessiz gözükebiliriz; ekranı emojilere boğarsak karşı tarafa itici gelebilir; emoji kullanmazsak adımız soğuk nevaleye çıkabilir... Ooooof! Yani tam olarak ne yapmalı hocam?

Independent gazetesi geçenlerde yazmış, İngilizlerin yüzde otuz beşi, flörtleşme aşamasında karşı taraftan art arda mesaj gelirse buz gibi soğuyormuş. Aşırı mesaj göndermenin hemen ardından karşı tarafı soğutan bir diğer şey de “cheesy selfie” dedikleri dandik selfie’lermiş. Sonracığıma, zoru oynayıp da gelen mesaja saatlerce mesaj yazmamak da soğutan bir başka detaymış. Ah, bir diğer önemli soğutucu da imla hatalarıymış ve bu konuda kadınlar, erkeklerden daha hassasmış.

Bence en temizi gülen emoji yerine iki nokta üst üste ve parantez kullanmak. Eski usul ama cool; ölçülü ama sempatik; onu mu ima etti, bunu mu ima etti, kafa karışıklığı yaratmıyor. Gözünü sevdiğimin noktalama işaretleri, özledim yahu sizi!

Haftanın güzellikleri

Galvin: Nişantaşı’nın yeni İtalyan’ı Galvin’in kış bahçesi ve atmosferi oldukça hoş. Bu aralar her bir kimseler orada. Şıkır şıkır giyinilir ve gidilir...

Maillard: Reşitpaşa’nın bu sevimli restoranından hem enfes catering hizmeti alabiliyorsunuz hem de sadece size özel fine dining tecrübesi edinebiliyorsunuz...

Sharp Objects: Amy Adams’lı sekiz bölümlük bu mini dizi az biraz ağır ilerliyor lakin ben heyecanla izledim... 

Onlar’ın Öyküsü: Magazinin duayeni Ömür Sabuncuoğlu’nun Ajda Pekkan, Bergüzar Korel gibi ünlü isimlerin kısa öykülerine yer verdiği kitabı, satıştan elde edilecek gelirle okuyamayan kız çocuklarına destek veriyor. 

Raskolnikov, Dostoyevski'nin yazdığı hangi ünlü romanın kahramanıdır?
©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.