Mardin

Yerel Haber
05 Ekim 2017 - 18:31

Mescid-İ Aksa Hatibi Şeyh İkrime Sabri:

"Mescid-i Aksa’nın özgürlüğü için ilk başta Müslümanların bir olması lazım, aramızdaki vahdeti tesis ederek güçlü olmamız lazım"

MARDİN (AA) - Kudüs Yüksek İslam Heyeti Başkanı ve Mescid-i Aksa Hatibi Şeyh İkrime Sabri, "Mescid-i Aksa’nın özgürlüğü için ilk başta Müslümanların bir olması lazım, aramızdaki vahdeti tesis ederek güçlü olmamız lazım." dedi.

Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından yarın düzenlenecek "Uluslararası Kudüs ve Mescid-i Aksa Sempozyumu"na katılmak üzere kente gelen Sabri, gazetecilere yaptığı açıklamada, Mescid-i Aksa'daki durumun şu an iyi olduğunu fakat İsrail’e güvenmedikleri için her an kötüleşebileceğini söyledi.

İslam ülkelerinin desteğiyle Kudüs'ün daha iyi olacağını kaydeden Sabri, "Birkaç ay önce Mescid-i Aksa’ya yapılan saldırının ardından Müslümanların yek vücut olup İsrail’e karşı seslerini yükseltmesiyle geri adım atmak zorunda kalmışlardı. Müslümanlar tek olduklarında geri adım atmak zorunda kalıyorlar." ifadelerini kullandı.

Sabri, Müslümanların şu anda rahat şekilde Mescid-i Aksa’ya girip ibadetlerini yapabildiklerini dile getirerek, verdiği destekten dolayı Türkiye'ye teşekkür etti.

Türk halkına çok dua ettiklerini belirten Sabri, "Buradaki Müslümanlar seslerini yükseltti. Bu yüzden Kudüs halkı her zaman minnettardır." dedi.

Sabri, İsrail'in Mescid-i Aksa’ya saldırısı sırasında ilk kendisinin yaralandığını ifade ederek, sağlık durumunun iyi olduğunu anlattı.

"Bizler her daim Selahaddin Eyyubi’ye çok borçluyuz." diyen Sabri, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Her zaman onu rahmetle yad ediyoruz. Sultan Abdulhamit’e de çok şey borçluyuz. İnşallah o dönemler tekrar gelecek ve o dönemi tekrar yaşayacağız. Mescid-i Aksa’nın özgürlüğü için ilk başta Müslümanların bir olması lazım, aramızdaki vahdeti tesis ederek güçlü olmamız lazım. Kudüs’teki Müslümanlar zulüm altındadırlar, herkesten dua bekliyoruz. Biz İsrail’e asla güvenmiyoruz, her an tekrar saldırabilirler ve Mescid-i Aksa’yı tekrar işgal edebilirler.

Zaten şu anda bile Yahudiler mescitte vardır. Ben buradan bütün İslam ülkelerine şunu söylemek istiyorum: Selahaddin Eyyubi gibi Kudüs’ü fethetmek için öncelikle bir olmamız lazım. Bu, üzerimize vaciptir."

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça da Uluslarası Kudüs ve Mescid-i Aksa Sempozyumu'nun büyük bir katılımla yapılacağını söyledi.

Sempozyumda işgal altındaki Kudüs ve Mescid-i Aksa'nın maruz kaldığı saldırılar ile sebeplerinin ele alınacağını anlatan Ağırakça, "Bu bölgenin insanlarının da hukukunun mutlak surette nasıl olması gerektiği ve işgalin nasıl giderileceği üzerinde durulacağını düşünüyorum. Sempozyumda hem bilimsel hem de hukuki açıdan Filistinlilerin hakları nelerdir, onun üstünde duracağız." diye konuştu.

İki gün sürecek sempozyumda akademi, siyaset ve bilim dünyasından yaklaşık 30 isim yer alacak.

MardinYerel Seçim Sonuçları

Mardin Hava Durumu

19°CŞİMDİPAZAR
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.