Kütahya

Yerel Haber
04 Ocak 2018 - 12:14

Meşhur Örenli Pırasası Tezgahlardaki Yerini Aldı

IHA

Kütahya’nın Simav ilçesine bağlı Örenli köyünde yaşayan vatandaşlar, geçimini pırasa yetiştirerek sağlıyor. Bölgenin birçok il ve ilçesinde adını duyuran meşhur Örenli pırasası, Çarşamba pazarın aranan kış sebzesi durumunda.
Örenli köyünde yaşayan Şefika Akyol, gençlik yıllarından bu yana pırasa yetiştiğini, kendisinin bu alanda en iyilerden biri olduğunu ifade etti.
Eşinin desteği ile bu işi başardığını söyleyen Akyol, “Pırasanın fidesini de kendimiz yetiştiriyoruz. Pırasanın yanı sıra domates, biber, soğan gibi organik sebze fidelerini yetiştirip, bahar aylarında fide pazarında satıyoruz. Kış aylarında kendi yetiştirdiğimiz meşhur Örenli pırasasını tarladan söküp, pazara getiriyoruz. Besin değeri çok yüksek olan Örenli pırasasında, kalsiyum ve demir bulunduğunu biliyorum ve her müşterime söylüyorum. Çok lezzetli olan Örenli pırasasının kilosunu 3 liradan satıyorum” dedi. (MEİ-EFE)

©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.