Avrupa Kupalarına katılım puanı nasıl hesaplanıyor?

Mesut KARİP Tüm Yazıları
25 Kasım Pazar 2012

Türk futbolu için bu yıl Avrupa kupalarında toplanan puanlar çok önemli...

Böylesine önemli bir yılda Avrupa arenasında mücadelelerine devam eden Galatasaray ve Fenerbahçe'ye çok önemli bir görev düşüyor. Ama görev bir başlangıç...

Önümüzdeki yıllarda Avrupa'da mücadele eden her Türk takımının üzerine düşeni fazlasıyla yapması gerekiyor.. 

Takımlarımızın Türk futbolu adına verecekleri bu zorlu mücadelesinde ise hem taraftarların, hem takımların bilmesi birçok önemli husus var... 

Avrupa kupalarında ülke puan sistemi hesabındaki önemli detaylar şöyle:

* Takımlar UEFA Kupası ve Şampiyonlar Ligi’ndeki her galibiyetinde 2 beraberlikte ise 1 puan alıyor.
* Ön eleme maçlarında ise bu sistem galibiyete 1, beraberliğe 0,5 puan şeklinde.
* Ayrıca takımların galibiyet ve beraberlik dışında kazandığı bonus puanlar var. Takımlar Şampiyonlar Ligi'nde gruplara kaldığında 4 puan, gruptan çıktığında ek 5 puan kazanıyor. Bu bonuslar UEFA Avrupa Ligi'nde yok.
* Bir ülkenin temsilcilerinin aldığı puanlar o sezon ülkenin Avrupa'da mücadele eden takım sayısına bölünüyor. Örneğin: Galatasaray ve Fenerbahçe bu hafta maçlarını kazandılar ve ikişer puandan Türkiye hanesine 4 puan yazdırdılar. Ama bu 4 puan bu sezon Avrupa kupalarında mücadele eden 5 takımımız olduğu için (elenseler dahi yıl boyunca hesaba dâhil oluyorlar.) 5'e bölünüyor. Yani Galatasaray ve Fenerbahçe'nin kazanarak bu hafta ülkemize 0,8 puan getirmiş oldu.

KAÇ TAKIMIN KATILACAĞI NASIL HESAPLANIYOR?

Statü gereği ülkelerin Avrupa kupalarına katılacak takım sayıları hesaplanırken geçmişe dönük 5 yılda ülkelerin aldığı puanlara göre sırlama yapılıyor. Sezon sonlarında oluşan tabloya göre bir sezon sonra ülkelerin Avrupa kupalarına göndereceği takım sayısı belirleniyor.

Avrupa'da 5 yıllık puanlara göre yapılan sıralamada ilk 12 ülke arasına girenler Şampiyonlar Ligi'ne en az bir takımı direkt gönderiyor. (Biz şu anda 12. sıradayız) Devler Ligi'ne gönderilecek diğer takımlar belirlenirken kullanılan bazı kriterler ise şöyle;

* İlk 3 ülkenin şampiyonu ve lig ikincisi ve üçüncüsü direkt giderken dördüncüsü ise bir eleme oynuyor.
* Avrupa sırlamasında Dördüncü, beşinci ve altıncı sırasındaki ülkeler ise liglerindeki ilk iki takımı direkt, üçüncü takımı ise tek ön eleme ile Şampiyonlar Ligi'ne gönderiyor. 
* Ülkeler sıralamasında yedinci sıradaki ülke ise lig şampiyonunu direkt, ikincisini bir ön eleme, üçüncüsünü ise iki öne eleme ile Devler Ligi'ne gönderiyor. 
* Ülkeler sıralamasında yedinci sıra ile on ikinci sıra arasındaki ülkeler ise sadece şampiyonlarını direkt gönderirken lig ikincileri ise iki ön eleme oynayarak katılıyor.
* Ülke sıralamasında 12. sıranın altında kalan ülkeler Şampiyonlar Ligi'ne direkt takım göndermezken, ülke şampiyonları çeşitli ön elemeler oynayarak Devler Ligi'nde gruplara kalma mücadelesi veriyor.

Avrupa kupalarında uygulanan sistem en kısa hatlarıyla bu şekilde... Avrupa kupalarında 5 takımla mücadele ettiğimiz 2012/2013 sezonunda Bursaspor, Trabzonspor ve Eskişehirspor UEFA Avrupa Ligi defterini erkenden kapattı.

Türk takımları bu yıl bugüne kadar 2012/2013 sezonunda Avrupa kupalarında 25 puan topladılar. Bu puanların 11'i Fenerbahçe'ye, 9'u Galatasaray'a ait! Elenen takımlarımız Eskişehirspor ve Bursaspor'un 2, Trabzonspor'un ise 1 puanlık katkısı bulunuyor. Toplanan puanlar elenseler dahi toplam temsilci sayısına bölündüğü için şu anda bu sezonki ülke puanımız 5.

Ülkelerin son 5 yıllık performanslarına göre bakıldığında Türkiye şu anda 12. sırada bulunuyor. Yani Devler Ligi'ne direkt katılım şansı için son sırada. 13. sırada ise Güney Kıbrıs Rum Kesimi bulunuyor. 

Ama F.Bahçe, AEL Limassol karşısında 2 maçta aldığı 1-0 ve 2-0'lık skorlar sayesinde Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin bizi 13. sıraya indirmesinden kurtulduk. Son 5 yıllık toplam puanlara bakıldığımızda şu anda tablo şöyle;

Tabloda göründüğü gibi Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin tüm takımları Avrupa'ya veda edeceği için artık bir tehdit oluşturmuyor. İsviçre'nin ise kalan iki takımı Basel ve Young Boys'un UEFA Avrupa Ligi'nde gruplarından çıkma ihtimali bulunuyor. Bu iki İsviçre ekibi kupada finale kadar tüm maçlarını kazanarak finale kalmaları gerekiyor. Ancak çok düşük olan bu ihtimal gerçekleşirse seneye Şampiyonlar Ligi'ne tek takımla gideriz. Ama önümüzdeki yıllarda da İsviçre ile mücadele edeceğimiz için bu takımların elenmeleri ülkemiz için iyi bir sonuç olur.

Şampiyonlar Ligi'nde üçüncü takımımızı gönderebilmek için önümüzdeki 3-4 yıl içerisinde Belçika ve Yunanistan takımları dışında geçmemiz gereken ülkeler Rusya, Ukrayna ve Portekiz takımları olacak. Ancak 1-2 yılda Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi'nde final görmediğimiz takdirde bu hedef uzun vadeli bir hedef gibi görünüyor. 

Yine de Şampiyonlar Ligi'nde 3. takım için kendi takımlarımızın başarılı sonuçlar almaları yanı sıra gözlerimiz hep bu 5 ülke, Belçika, Yunanistan, Ukrayna, Rusya ve Portekiz'in üzerinde olmalı. Bu ülkelerin takımlarının kaybetmeleri ve ülkemiz puanımız adına çok önemli. 

Özellikle bu ülkelerden bir takımla eşleştiğimizde turu geçmek ve mümkünse tüm maçları kazanmak öncelikli hedefimiz olmalı...

Takımlarımıza Avrupa’da başarılar…