Metin Oktay neden unutulmaz oldu?

Türk futbol tarihinde bazı isimler ezeli rakibi bile olsa saygıyla anılır. Lefter, Can Bartu,  Hakkı Yeten, Süleyman Seba gibi isimler Galatasaraylı taraftarlar tarafından nasıl seviliyorsa Metin Oktay da aynı şekilde diğer takım destekçileri tarafından seviliyor. Bu sevginin kaynağı nedir peki?

Metin Oktay neden unutulmaz oldu?

İzmir’de parıldadı

İzmir’de parıldadı

İzmir’de parıldayan Metin, Galatasaray’a transfer olur ve Türk futbol tarihini değiştiren adam olarak ismini altın harflerle yazdırmıştır.

Attığı gollerle Taçsız Kral olmuştu

Attığı gollerle Taçsız Kral olmuştu

Galatasaray ile başarıdan başarıya koşar Metin Oktay. Gol krallıkları şampiyonluklar birbirini takip eder. Forvet özelliklerini bünyesinde bulunduran Oktay, ayaklarıyla attığı kadar kafa golleriyle de adından söz ettiriyordu.

Film artistliği bile yaptı

Film artistliği bile yaptı

Hayatının anlatıldığı Taçsız Kral filminde kendini oynamış, saha içinde olduğu kadar kamera önünde de adından söz ettirmişti. Hafızalara filmdeki “Galatasaray… O daha vefalı” repliğiyle kazınmıştı.

Tam bir salon adamıydı

Tam bir salon adamıydı

Klas futbolculuğu yanı sıra klas kişiliğiyle de tanınıyordu Metin Oktay. Kibar ve asil bir salon adamıydı.

Alçak gönüllü bir insandı

Alçak gönüllü bir insandı

Rakip takım taraftarı tarafından da sevilmesinin en büyük nedeni alçak gönüllü ve saygılı bir insan olmasıydı. Övünmeyi asla sevmezdi. Belki de Türk futbolcularının en çok örnek alması gereken özelliği buydu. Dedik ya komple bir futbolcuydu kendisi.

“Olabilir evladım… Olabilir”

“Olabilir evladım… Olabilir”

Hasan Tankaya’nın anlattığı az bilinen bir olay gönülleri bir kez daha fethetmesine neden olmuştu. Tanju Çolak’ın Adanaspor ağlarına gönderdiği 5 gol sonrası hasan Tankaya daha önce böyle bir şey olup olmadığını merak eder ve Metin Oktay’a sorar “Ağabey sen bilirsin, daha önce bir maçta 5 gol atan biri oldu mu?”. Metin Oktay “Olabilir evladım… Olabilir” diyerek cevaplar.

Arşivde ortaya çıkıyor

Arşivde ortaya çıkıyor

Net cevap alamayan Hasan Tankaya arşive bakar ve o gerçekle karşılaşır. Gazete küpürlerinde yazan yazıya göre daha önce 5 gol atan kişi Metin Oktay’ın ta kendisidir.

Saygıyla anıyoruz…

selcuk.bulut@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak