Ege

28.06.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 28.06.2012-2:30

Metropolis kazıları yeni sezonu açıyor

Torbalı’daki Metropolis antik kenti kazılarının bu yılki bölümü başlıyor.

Sitene Ekle

TORBALI DHA

Kazılar 21 yıldır Kültür ve Turizm Bakanlığı, Trakya Üniversitesi, Sabancı Vakfı, Metropolis Sevenler Derneği (MESEDER) ve Torbalı Belediyesi desteğiyle sürdürülüyor. Trakya Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serdar Aybek başkanlığında,  60 kişilik bir ekibin yürüttüğü kazı çalışmalarında bu yıl, 3 bin yıllık tarihe ışık tutacak yeni buluntuların ortaya çıkarılması hedefleniyor. Kazı başkanı Serdar Aybek, bu yıl Palaestra mozaikleri ve hamam alanında çalışacaklarını belirtti.  
Sabancı Vakfı Genel Müdürü Zerrin Koyunsağan da, 3 bin yıllık tarihi kentin bu noktaya gelmesinde Sabancı Vakfı’nın önemli desteğinin bulunduğunu ifade etti.
 

Belediyeye erişim ‘tuş’lara bağlandı

Karabağlar Belediyesi, hızla gelişen iletişim araçları üzerinden işitme ve konuşma engellilere de daha iyi hizmet verebilmek için özel bir alt yapı hazırladı. Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm, projenin kamu kurum ve kuruluşları arasında da bir ilk olduğunu söyledi. Kürüm, “Sözlü iletişim kuramayan vatandaşlarımızın, iletişimindeki engelleri kaldırmak için bu projeyi başlattık. Önümüzdeki günlerde görme engellilere yönelik, bir projeyi hayata geçireceğiz” diye konuştu.

İZMİR DHA


Etiketler:
Varlıkları belirten ve niteleyen kelimelere ne ad verilir?
©Copyright 2012 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.