Gündem
23.06.2011 - 17:17 | Son Güncelleme: 23.06.2011-17:20

Mevlana'nın yaşadığı evin yerini bulduğunu iddia etti

Sitene Ekle

Mehmet Kayhan YILDIZ/KONYA, (DHA)

KONYA’da araştırmacı yazar Mehmet Ali Uz, yaptığı araştırmalar sonucunda Mevlana’nın, kentte yaşadığı evin yerini tesbit ettiklerini söyledi. Mevlana’nın Karaman’dan Konya’ya göç ettikten sonra olgunluk dönemini geçirip vefat ettiği evinin, Mevlana Medresesi’nin (Molla-i Atik Medresesi) şu an özel bir dershaneye ait olan binanın bulunduğu arsada olduğunu öne sürdü.

Bir dönem avukatlık ve noterlik yaptıktan sonra araştırmacı yazarlık yapan Mehmet Ali Uz, özel bir dershane binasında basın toplantısı düzenledi. Dershanenin bulunduğu binanın arsasının Mevlana’nın 1228 yılında Karaman’dan Konya’ya göç ettikten sonra olgunluk dönemi ile çocuklarını büyütüp, vefat ettiği evi olduğunu öne sürdü.

Mevlana’nın evinin yerini belirlerken uyguladıkları metodu anlatan Mehmet Ali Uz, son 120 yıl içinde Konya’daki tarihi dokunun büyük bir bölümünün tahribata uğradığını, bir kısmının da yıkıldığına dikkat çekti. Konya’daki tarihi eserlerin yerini tesbit etmeye çalışırken araştırma sonucunda Mevlana’nın Konya’da yaşadığı evin yerini de tesbit ettiklerini kaydeden Uz, şunları söyledi:

"Çifte Merdiven Mahallesini incelerken Mevlana’nın evinin şu an da dershane olarak kullanılan yerde bulunduğunu tespit ettik. Yakın zamana kadar bütün araştırmacı yazarlar başka bir yerde yani şu an Kız Öğretmen Okulu’nun doğusunda olduğunu tahmin ediyorlardı. Mevlana’nın olgunluk çağı tamamen burada geçiyor. Çocuklarını burada büyütüyor. Eserlerini burada yazıyor. Şems Hazretleri ile beraber burada sohbetler yapıyor. Şems’i manevi kızı Kimya Hatun ile burada evlendiriyor. Medresenin odaları yeterli gelmediği için girişte bir yeri perde ile bölüyorlar ve Şems’e bir oda yapıyorlar. Sonunda Kimya Hatun vefat ediyor ve bir süre sonra Şems burada öldürülüyor. Hz. Mevlana da buradaki evinde vefat ediyor."

Mevlana’nın evinin vefatından sonra 1805 yılına kadar medrese olarak kullanıldığını ifade eden Mehmet Ali Uz, "Selçuklu döneminde Mevlana Medresesi adıyla anılırken, Osmanlı döneminde Molla-i Atik Medresesi adı ile anılmaya başlıyor. Geçmiş dönemde bir ilim medresesi olarak kullanılan bu yerin arsasının yeniden bir ilim irfan kurumuna dönüştürülmesini Allah’ın bir lütfu ve Mevlana’nın da himmeti olarak telakki ediyoruz" dedi.

Mehmet Ali Uz, Mevlana’nın evinin bulunduğu yerin dersane yapılmadan önce etrafı yüksek duvarla çevrili bir arsa olduğunu ve sahipleri tarafından Koyuncu Vakfı’na bağışlandığını ifade etti.


100.000$ Sanal Para ve Eğitim Rehberi ile Forex’i Ücretsiz Öğrenin! 2017 Yılı 2.Çeyrek Kâr/Zarar Oranı: %29 / %71


Etiketler:
Bilgi YarışmasıTenise benzer ve tüylü bir topla oynan oyun hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Hangi futbol takımımızın rengi sarı kırmızı değildir?
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX