Cumartesi

07.07.2018 - 01:30

Mevsime özel aromaterapi kürleri

Sitene Ekle
İyilik & Sağlık  |  Metin Uyar metin.uyar@milliyet.com.tr Tüm Yazıları »

Bronzlaşmak, güneşten korunmak ve sinekleri kaçırmak gibi yaz mevsimine özel isteklerimize doğal çözümleri eczacı ve aromaterapi uzmanı Hülya Kayhan ile konuştuk.

Yazın bir çoğumuz bronzlaşmak, güneşten korunmak ve hatta sinek, böcek ısırıklarını önlemek adına doğal kürlerin arayışına giriyoruz. Bitkilerden elde edilen sabit ve uçucu yağlar kullanılarak hazırlanan aromaterapi kürleri bu arayışı gidermek için tercih edilebiliyor. Eczacı ve aromaterapi uzmanı olan Hülya Kayhan yaz ihtiyaçlarımızı gidermede aromaterapi yağlarını kullanmanın etkili ve güvenli bir yöntem olduğunu söylüyor. Kayhan ile mevsime özel yağ karışımlarını konuştuk.  

Son zamanlarda güneş ışınlarının ciddi zararlı etkileri konusunda farkındalık arttı. Bu nedenle bronz bir ten hayaline artık “Peki daha sağlıklı nasıl bronzlaşırım?” sorusu eşlik ediyor. Bu arayışa Kayhan “Bitkilerin tohumlarından elde edilen yağlar, güneşin belirli dalga boylarında parçalanan kimyasal maddelere göre daha sağlıklı bir alternatif oluşturuyor” diyor. Ayrıca yağların uzun süre bariyer oluşturduğunu ve bu durumun cildin daha uzun süre nemli kalmasını sağlayarak güneş ışınlarına bağlı cilt kuruluğu riskini ortadan kaldırdığını söylüyor ve bir formül paylaşıyor. Bu küre nemi artırmak ve cildin daha hızlı bronzlaşmasını sağlamak için hindistancevizi, susam ve kakao yağlarının her birinden dört yemek kaşığı konuluyor. Karışıma bronzlaşmanın daha uzun süre kalmasını sağlamak içinse dört damla havuç tohumu yağı ve iki damla bergamot yağı eklememiz gerekiyor. Son halini alan karışımın oksitlenmesini yani bozulmasını önlemek için kahverengi bir cam şişede saklanmasını da Kayhan öneriyor.  Kayhan “Bu karışımı en fazla üç saatte bir uygulayabiliriz ve güneş ışınlarının en dik olduğu saatler olan 11.00-16.00 arasında güneş altında uzun süre kalmamamız gerektiğini de unutmamalıyız” diyor. 

“Güneşten korunmak için avokado yağı” 

Yazın güneş ışınları özellikle de UVA, cilt lekesi ve cilt kanseri gibi sonuçlara yol açabilen DNA hasarına zemin hazırlıyor. Hepimiz bu farkındalıkla güneşten korunmak için çabalıyoruz. Fakat son zamanlarda koruyucu ürünlerdeki kimyasal içeriklerin toksik etkilerine karşı da bir duyarlılık gelişti. Bu bilgileri paylaştıktan sonra biyolojik UV filtre sunan yağlar olduğunu da anlatıyor Kayhan ve güneşten korunmak isteyenlere avokado ve tamanu yağlarını öneriyor. Kayhan “Dört yemek kaşığı tamanu yağı ile iki yemek kaşığı avokado yağını karıştırın ve bu karışımı saat başı cildinize sürün. Karışımın bir saatten daha uzun süre etkili olmasını istiyorsanız, eczanelerden doğal mineral çinko oksit alarak karışıma dört gram ekleyebilirsiniz. Bu sayede karışımın üç saate kadar etkili olmasını sağlayabilirsiniz” diyor. Kayhan kürlerden etkili sonucun alınabilmesi için yağ kalitesinin büyük önem taşıdığını vurguluyor ve “Aromaterapide kullanılacak yağlar mutlaka eczanelerden alınmalı” diye uyarıyor.

“Yağlarla sivrisinekleri kovun”

Kayhan “Yazın açık havada geçirilen vakit arttıkça sivrisineklerle mücadeleye de başlıyoruz ancak sinek ve böceklerden korkmadan doğanın tadını çıkarmak mümkün” diyor. 150 ml lavanta hidrolatına (yağ elde edilirken altta kalan su) çocuklar için 20’şer damla, yetişkinler içinse 40’ar damla sitronella, lavanta ve palmarosa uçucu yağlarından damlatarak hazırlanacak karışımın, sinek ve böcek savar bir etki gösterdiğini Kayhan anlatıyor. Bu karışımı kol ve bacaklar gibi kıyafetsiz bölgelere, üçer saatlik aralarla, spreyleyerek uygulayabileceğimizi söylüyor. Kayhan “Vücuda tutunan kenenin, cildi rahatça bırakıp gitmesi için de paçuli ve nane yağlarından faydalandıklarını ama bu konuda mutlaka aromaterapi uygulaması yapan hekim ve eczacılara danışılması gerektiğini” vurguluyor.

©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.