Ekonomi
08.03.2016 - 14:06 | Son Güncelleme: 08.03.2016-14:10

Mevsimlik işçiydi patron oldu

Şanlıurfa'da yıllarca mevsimlik işçi olarak çalıştıktan sonra aldığı aldığı 500 liralık mikro krediyle kendi işini kuran kadın girişimci Dilek Aslan, tekstil atölyesinde çoğunluğu kendisi gibi tarım işçisi olan 20 kadına istihdam sağlıyor. Aslan "Tek bir hedefim kaldı. O da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın benim iş yerimin açılışını yapmasını istiyorum" dedi.

Sitene Ekle

(AA)

Şanlıurfa'da yıllarca mevsimlik  işçi olarak çalışan kadın girişimci, aldığı mikro kredi sayesinde kurduğu tekstil  atölyesinde çoğunluğu kendisi gibi tarım işçisi olan 20 kadına istihdam sağlıyor.

Tarım arazilerinde yaz aylarında çalışarak yıllar boyu ailesinin  geçimine katkı sunan 35 yaşındaki Dilek Aslan, 3 çocuğuna daha güzel bir gelecek  sunmaya karar verince Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) ve Şanlıurfa Büyükşehir  Belediyesi tarafından verilen mikro krediye başvurdu. Buradan aldığı destek  sayesinde bir dikiş makinesiyle iş hayatına atılan Aslan, ürettikleriyle kısa  sürede başarı kazandı.

Daha sonra KOSGEB'in girişimcilik kursuna katılan ve buradan da destek  alan Aslan, Eyyübiye ilçesinde kiraladığı bir depoda tekstil atölyesi kurdu.  Kendi işinin patronu olan Aslan, atölyesinde 20 kadına istihdam sağlıyor.

Aslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yıllarca tarımda mevsimlik  işçi olarak çalıştığını söyledi.

Tarım işçiliğinin kendisi ve çocuklarına iyi bir gelecek  sağlayamayacağı düşüncesinden hareketle girişimcilik kurslarına başvurduğunu  anlatan Aslan, "Çünkü tarım işçiliğine devam edersem çocuklarım da tarım işçisi  olacaktı. Neden öyle olsunlar ki? Benim onlara güzel bir gelecek hazırlamam  gerekiyor. O dönem aldığım 500 liralık mikro krediyle başladım bu işe ve çok  şükür güzel bir şekilde devam ediyor" dedi.

Tekstil atölyesinde 20 kadının çalıştığını ve bunun mutluluğunu  yaşadığını belirten Aslan, devletin kendisine tanıdığı imkanlarla kendisinin de  kadınlara imkan sağladığını söyledi.

 Yanında çalışan personellerin çoğunun kendisi gibi tarım işçiliğinden  geldiğini aktaran Aslan, şöyle devam etti:

 "Bu genç kızlarımız, çok şükür benim yanımda çalıştıklarından beri  tarım işçiliğine gitmiyorlar. 'Yeter ki tarım işçiliğine gitmeyelim, burada  meslek edinelim' diyorlar. Tarım işçiliğine gittiklerinde 2-3 ay çalışıp gelip  boş oturmak zorunda kalıyorlar ama burada öyle değil. 4 yıldan bu yana yanımda  çalışan arkadaşlarım var. Ben de onlardan çok memnunum. Devletimizden Allah razı  olsun, bu imkanı bizlere sağlıyor."

'TEK HEDEFİM KALDI: ERDOĞAN'IN İŞ YERİ AÇILIŞIMI YAPMASI'

İş hayatında kendisine en büyük desteği eşinin verdiğini ifade eden  Aslan, eşinin desteğiyle tüm zorlukların üstesinden geldiğini dile getirdi.

Zor şartlar altında bugünlere geldiğini vurgulayan Aslan, şunları  kaydetti:

 "Kadınlar isterse başaramayacakları bir şey yoktur. Kadınlarımız önce  meslek bileziklerini kollarına taksınlar. Daha sonra devletimizin sunduğu  girişimcilik belgesini ve desteğini alsınlar. Devletimiz, kadınlarımıza şimdi çok  güzel imkanlar sunuyor. Ben, hemen hemen tüm hedeflerime ulaştım sayılır. Tek bir  hedefim kaldı. O da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın benim iş yerimin  açılışını yapmasını istiyorum. İnşallah, bu isteğim de bir gün gerçekleşir."


Yakıt tüketimini azaltmak mümkün mü?


Bilgi YarışmasıEfsanesi de olan Kız Kulesi İstanbul'un hangi ilçesindedir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Notalar, neyin üzerine yazılır?
En Çok Konuşulan Haberler
  İMKB 10095.953 %-0.94
  Deger%
  ISATR172797.6020.00
  ISBTR22775.0020.00
  GSRAY1.5117.97
  YBTAS2649.0017.73
  COSMO1.2513.64
  Tümü »

  ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
  İlginizi ÇekebilirX