Ege

03.01.2018 - 01:11 | Son Güncelleme: 03.01.2018-1:16

Meyveleri toplama zamanı!

İzmirliler için 2018, birçok projenin mutlu sona ulaştığı, kent adına önemli yatırımların hizmete alındığı bir yıl olacak. Önemli projelerin tamamlanmasıyla birlikte kent, özellikle ulaşım altyapısı anlamında büyük bir rahatlığa kavuşacak

Sitene Ekle

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşımdan kentsel altyapıya kadar yapımını sürdürdüğü birçok önemli proje, 2018 yılında hizmete girecek. Konak Tramvayı, Uzundere Kentsel Dönüşüm Projesi’nin birinci etabı, Bayraklı ve Bostanlı kıyı düzenlemeleri, Macera Park gibi yatırımlar bu yıl içinde tamamlanacak. 2018’in ilk aylarından itibaren İzmir trafiğine nefes aldıracak bir proje hizmete girecek.

Trafik nefes alacak

Güzergah boyunca otobüslerin toplu ulaşımdaki payının azalmasıyla egzoz gazından kaynaklanan hava kirliliğinin de önlenmesini sağlayacak tramvay projesinin Konak etabı, yeni yılla birlikte tamamlanacak. Şubat ayında start alacak test sürüşleri ve ön işletme seferlerinin ardından Konak Tramvayı, İzmirlilerin günlük yaşamındaki yerini alacak. Konak Tramvayı, F. Altay Meydanı- Konak- Halkapınar arasında 12.7 kilometre uzunluğundaki hatta, 19 durak, 21 araçla hizmet verecek. Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Tramvayı’nı Çiğli’ye kadar uzatma çalışmalarına da bu yıl içinde başlayacak. Tramvayın yeni hattı, Mavişehir İZBAN Deposu bitimindeki Ataşehir İstasyonundan başlayıp Atatürk Organize Sanayisine kadar uzayacak.

Bayraklı için tarih: İlkbahar

Körfezi kıyılarıyla birlikte tasarlayarak İzmirlilerin denizle ilişkisini güçlendirmeyi hedefleyen ‘İzmirdeniz Kıyı Tasarım Projesi’ kapsamında Bayraklı sahilindeki Şelale Deresi ve Adnan Kahveci Kavşağı arasında uzanan 70 bin metrekarelik kıyı şeridinde çalışmalar sürüyor. Etap etap gerçekleştirilen düzenlemenin 23 bin metrekarelik ilk bölümünün tamamlanmasının ardından, ikinci etaptaki imalatlar da bitme aşamasına geldi. İzmirliler ilkbaharla birlikte kumsal düzenlemesi, şezlong, gölgelik ve ahşap güneşlenme terasları oluşturulacağı Bayraklı sahilinde keyifli vakit geçirecek. Bostanlı sahilindeki kıyı düzenlemesi çalışmaları da etaplar halinde açılacak. 

Uzundere’de dönüşümün ilk etabı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Uzundere Kentsel Dönüşüm Projesinde ilk etabın sonuna yaklaşıldı. 12 bin 809 metrekare alandaki 9 blok, 280 konut ve 33 işyerinden oluşan ilk etap konutları, tüm alt yapı çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte, 2018in Haziran ayından itibaren hak sahiplerine teslim edilecek. Büyükşehir, Örnekköy ve Ege Mahallesi’ndeki kentsel dönüşümün inşaat çalışmalarına da 2018 yılında başlayacak.

Büyükşehir, İZSU Genel Müdürlüğü tarafından Tire’de Avrupa Birliği standartlarında yapılan arıtma tesisini de bu ay sonunda hizmete açacak. Tire bölgesinin evsel atıklarını arıtacak 66 bin kişi kapasiteli ileri biyolojik arıtma tesisi, günde 11 bin 733 metreküp atık su arıtacak. Tire arıtması, 9.1 milyon liraya mal oldu.

Kent, yeni meydana yakında kavuşacak

Büyükşehir’in yapımını tamamladığı Mithatpaşa Karayolu Altgeçidi’nin ardından, sıra İzmir’in denizle bütünleşen en büyük meydanlarından birini ortaya çıkaracak projeye geldi. 1500 fore kazıkla aşılarak tamamlanan altgeçit trafiğe açıldı. Taşıt trafiğinin yer altına alınmasıyla kazanılan alanda ise İzmir Büyükşehir Belediyesi kente yeni bir meydan kazandıracak. Mavişehir’den İnciraltı’na uzanan kıyı şeridinin yeniden tasarlanması hedefiyle başlatılan ‘İzmirdeniz - Kıyı Tasarım Projesi’ kapsamında, Mithatpaşa Parkı önündeki 71 bin 500 metrekarelik alan büyük bir kent meydanına dönüştürülecek. Proje 2018 yılı içinde tamamlanacak. Çalışmaların ardından İzmir, kara tarafındaki tarihi dokuyu görünür kılan ve üzerinden tramvay geçen çok özel bir meydan kazanacak.

Karşıyaka’ya 6 ahşap iskele

İzmirlilerin denizle ilişkisini güçlendirmek amacıyla kent kıyılarını yeniden düzenleyen İzmir Büyükşehir, 2018’de Bostanlı Vapur İskelesi’nden Alaybey Tersanesi’ne kadar uzanan kıyı şeridinde yapacağı altı adet ahşap iskeleyi de hizmete açacak. İskeleler, temalarına uygun şehir mobilyaları ile birlikte tasarlanarak projelendirildi.

Buca ve Narlıdere metroları

Büyükşehir, kent için büyük önem taşıyan iki yeni metro hattının yapımına 2018 yılında başlamayı hedefliyor. 7.2 kilometrelik Narlıdere metrosu için 9 Ocak’ta ihaleye çıkılacak. Buca Metrosu’nun yapım ihalesine çıkabilmek için hazırlanan 13.5 kilometrelik hat projesi de, Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından onaylandı. Projenin yapım ihalesinin gerçekleştirilmesinin ardından bu yıl içinde temelinin atılması planlanıyor.

Futbolun yeni mabedi?

Büyükşehir ve Tire Belediyesi işbirliğiyle kente kazandırılan 15 bin kişilik Tire Stadı’nda, 2018 yılıyla birlikte futbolun heyecanı yaşanmaya başlayacak. Yapımı tamamlanan stat artık maçlara ev sahipliği yapmaya hazır. Son dokunuşların gerçekleştirilmesinin ardından UEFA standartlarında inşa edilen Tire Stadı’nın açılışı gerçekleştirilecek.

 


Çatalca hangi ilin sınırları içerisindedir?
©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX