07.06.2008 01:30 | Son Güncelleme:
GÖKÇER TAHİNCİOĞLU

MGK’nın etnik raporu dosyada

Malatya Zirve Yayınevi’ne yönelik kanlı baskınla ilgili soruşturma dosyasına her gün yeni bir ihbar mektubu yağıyor. Savcılığa iletilen bir CD’den ise Milli Güvenlik Kurulu’nun (MGK) yaptırdığı öne sürülen bir “etnik” rapor çıktı.

Alınan bilgiye göre, savcılığa gelen ihbar mektuplarından bazılarında, bazı öğretim üyeleri hakkında suçlamalar yer aldı. Mektuplarda, öğretim üyelerinin katliam davasının bir numaralı sanığı Emre Günaydın’ı azmettirdikleri öne sürüldü.
Savcılığa gönderilen dosyadan, MGK’nın 8 yıl önce Malatya İnönü, Elazığ Fırat ve Kayseri Erciyes Üniversitesi çalışanlarına yaptırdığı öne sürülen “Türkiye’deki Etnik Grupların Dağılım Raporu” adı verilen 60 ildeki etnik dağılımı yansıtan, yarım kalmış bir rapor da çıktı. Raporda, 8 ili daha kapsayan çalışmanın, proje başkanlığını yürüten Prof. Dr. Şaban Kuzgun’un 2000’de şüpheli bir trafik kazasında yaşamını yitirmesi üzerine çok sayıda akademisyenin ayrılmasıyla sonlandırıldığı belirtildi.

Provokasyon gerekçesi
Raporda, çalışmanın yapılmasına ise etnik-mezhepsel tespit ve dış güçlerin olası provokasyonları gerekçe gösterildi. BUGÜN gazetesinde dün yayımlanan habere göre, Türkiye’deki etnik gruplara ilişkin bilgiler şöyle:
Türkler: Türklerin sayısı, Türkleşme sürecindekilerle birlikte 55 milyon.
Kürtler: 3 milyon Zazayla birlikte Kürtlerin sayısı 12 milyon 600 bin. Bunun 2.5 milyonu ciddi derecede Türkleşme sürecinde. 
Gürcüler: 1 milyon. 
Boşnaklar: 2 milyon. 
Çerkez: 2.5 milyon. 
Araplar: 870 bin. 
Arnavutlar: 1 milyon 300 bin. 
Lazlar: 80 bin. 
Hemşinler: 13 bin. 
Pomaklar: 600 bin. Tamamıyla Türkleşmişler.
Diğer etnik gruplar: 1 milyonu aşıyor.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0