05.11.2012 02:30 | Son Güncelleme:
ÖNDER YILMAZ, AYDIN HASAN Ankara

MHP Bahçeli’yi yeniden seçti

MHP Büyük Kongresi’nde partinin 15 yıldır genel başkanı olan Bahçeli, ilk turda 1214 delegeden 725’inin oyunu alarak liderlik koltuğuna oturdu. Bahçeli’nin en önemli rakibi Aydın 441, Dervişoğlu ise 48 oy aldı.
Muhaliflerin aldığı oy oranı “Genel Merkez yönetimine ilişkin rahatsızlık ve parti içi muhalefet güçleniyor” değerlendirmesine yol açtı

MHP, 10. Olağan Büyük Kongresi’nde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli 6. kez Genel Başkan seçildi. 3 adayın yarıştığı seçimde, Bahçeli 1214 delegeden 725’inin oyunu alarak liderlik koltuğunu korudu. Kongre’de Bahçeli’nin en önemli rakibi Koray Aydın 441, Musavaat Dervişoğlu ise 48 oy aldı. 2003’te Bahçeli’ye karşı 137 delegenin oyunu alabilen Aydın’ın bu kez 441 delegeden destek alması, Dervişoğlu’nun da aldığı 48 oyla muhalefetin oyunun 500’e yaklaşması, MHP’de parti içi muhalefetin ilk kez bu oranda güçlendiğini ortaya koydu.

‘Babamın partisi’
MHP’nin 10. Olağan Büyük Kongresi dün Ankara Arena Spor Salonu’nda coşkulu ve çekişmeli bir havada yapıldı. Divan Başkanlığı’na seçilen MHP Genel Başkan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, kongreye “besmele” ile başladı.

Sadece üç aday çıktı
Salona gelişlerinde anons edilmeyen Koray Aydın başta olmak üzere MHP genel başkan aday adayları, birlikte, anons edildikten sonra salonda partilileri selamlayan Bahçeli, Başkanlık Divanı üyeleri ile birlikte oturdu. Bahçeli’nin yerine geçmesinin ardından Aydın ve diğer aday adayları Bahçeli’nin yanına giderek tokalaştı. Adaylık yarışına 7 kişi girmişti ancak, dün tüzük gereği en fazla 40 delegeden imza alabilen sadece 3 aday başkanlık için yarıştı. Bahçeli’nin dışında beklenildiği gibi Koray Aydın ve Musavaat Dervişoğlu yarışa girdi. Ahmet Çakar, İsmail Hakkı Küpçü ve Mesut Değer ise 40 delegenin imzasını toplayamadığı için yarış dışı kaldı. MHP 19. dönem Kayseri Milletvekili Seyfi Şahin ise adaylıktan çekildi.

İpi Bahçeli göğüsledi
Alınan karar doğrultusunda Genel Başkanlık oylaması ile MYK oylaması ayrı ayrı yapıldı. Oylamada sürecinde meraklı bekleyiş sürerken, sayıma geçildiğinde Bahçeli ve Aydın taraftarları karşılıklı sloganlar attı. Genel başkanlık oylamasına 1240 delegeden 1220’si katıldı. 6 oyun geçersiz sayıldığı kongrede Bahçeli geçerli sayılan 1214 oyun 725’ini alarak genel başkan seçildi. Koray Aydın’a 441, Dervişoğlu’na ise 48 oy çıktı.

Muhalefet güçleniyor
Koray Aydın Bahçeli’nin karşısına çıktığı 2003’teki kongrede 137 oy alabilmişti. Aydın’ın oylarını 441’e taşıması, Dervişoğlu’nun da 48 oy alması “Genel Merkez yönetimine ilişkin rahatsızlık ve parti içi muhalefet güçleniyor” değerlendirmesine yol açtı. Kulislerde olağanüstü kurultayı toplama gücünü elde eden Aydın’ın önümüzdeki süreçte, bu yönde girişimde bulunabileceği dile getiriliyor.


Kongre’de Divan Başkanı olan Tuğrul Türkeş, adaylık konuşması
sloganlarla bölünen Koray Aydın ile kürsüden bir süre konuştu.
Fotoğraf: ALTAN BURGUCU


6. KEZ ADAY OLDU

MHP lideri Devlet Bahçeli, 10. Olağan Büyük Kongre’de 6. kez genel başkanlık koltuğunu korudu. Alparslan Türkeş’in vefatının ardından 6 Temmuz 1997’de yapılan olağanüstü kongrede Alparslan Türkeş’in oğlu Tuğrul Türkeş ile Devlet Bahçeli arasında yapılan seçim yarışını Bahçeli kazanmıştı. 2000, 2003, 2006 ve 2009 yıllarında yapılan kongrelerde de genel başkan seçilen Bahçeli’nin 2003’te yapılan kongredeki rakibi Koray Aydın olmuştu. 2006 ve 2009 yıllarındaki kongrelerde ise Bahçeli’nin karşısına rakip çıkmamıştı. Bu kongrede de Bahçeli, Aydın ve Dervişoğlu’nu geride bıraktı.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0