15.04.2018 12:12 | Son Güncelleme:
AA

MHP'de uyum yasaları mesaisi

AK Parti'de, cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin mevcut kanunlara uyumlaştırılmasına yönelik "uyum paketi"nin hazırlıkları sürerken, MHP'de düzenlemeye ilişkin partinin görüşlerini içeren bir çalışma yapılıyor. MHP'de, cumhurbaşkanı adaylığı için gereken 100 bin imzanın mutlaka noter veya YSK kanalıyla belgelenmesi gerektiği düşünülüyor.

AK Parti'de, cumhurbaşkanlığı hükümet  sisteminin mevcut kanunlara uyumlaştırılmasına yönelik uyum paketi hazırlıkları  sürerken, MHP'de uyum yasalarına ilişkin partinin görüşlerini içeren bir çalışma  yapılıyor.  Bu çerçevede, MHP tarafında, pakette yer alan ve cumhurbaşkanı  adaylığı için gereken 100 bin imzanın kamuoyunda tartışmalara yol açmayacak  şekilde düzenlenmesi isteniyor.

"100 bin imzanın gerçek olması gerektiği" ilkesi benimsenen MHP'de, bu  imzaların, noter veya Yüksek Seçim Kurulu kanalıyla belgelenmesi gerektiğinin  doğru olacağına inanılıyor. Partide, noter kanalıyla yapılacak başvuruda oluşacak  yüksek maliyet için tedbirler alınabileceği düşünülüyor.  MHP kesiminde, yeni sistemde cumhurbaşkanı adayı gösterme şartlarına  uygun bir siyasi partinin hem parti olarak hem de 20 milletvekilinin imzasıyla  aday gösterebilmesi şeklinde ortaya çıkan durumun çelişkili olduğu, bu konunun  uyumlaştırma çalışmasında netleştirilmesi ve çerçevesinin çizilmesinin gerektiği  değerlendiriliyor.

  MİLLETVEKİLİ ADAYI CUMHURBAŞKANI ADAYI OLAMAZ 

   AK Parti'nin, "cumhurbaşkanı adayı olan ismin milletvekili adayı  olamaması" yönündeki eğilimini doğru bulan MHP tarafında, Cumhurbaşkanlığı  Hükümet Sistemi ile ilgili anayasada yapılan değişiklikler kapsamında  "cumhurbaşkanı adayı olan ismin milletvekili adayı olamaması" görüşü öne çıkıyor.  Cumhurbaşkanı adaylarının pusulada nasıl yer alacağına yönelik ise  mevcut adayın ismini yazma sisteminin devam edebileceği öngörülüyor. MHP,  Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin mevcut kanunlara  uyumlaştırılması çalışmasının, 2019 yılında gerçekleştirilecek yerel,  cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri dolayısıyla bu yıl tamamlanmasını  istiyor.
 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0