05.04.2015 02:30 | Son Güncelleme:
ÖNDER YILMAZ Ankara

MHP’den Alevi Kürt açılımı

Kürt aşiretleri ve Alevi-Bektaşi derneklerinin temsilcilerini ağırlayan genel merkezde, Kürtlerin MHP’ye ilgi göstermesinde hükümetin Suriye politikasının etkili olduğu konuşuluyor

Kamuoyu anketlerinde tırmanışa geçtiği tesipti yapılan MHP, milletvekili genel seçimi öncesinde Kürt ve Alevi kesimine yönelik açılım gerçekleştiriyor. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, milletvekili listelerini hazırlamak için genel merkezdeki odasında yoğun mesaisini sürdürürken, parti koridorlarını oldukça ilginç misafirler adımlıyor.
MHP, Kürt kesimine yönelik açılım yapıyor. Daha önce Güneydoğu’da korucu temsilcileri üzerinden Kürt kesimine ulaşmayı hedefleyen MHP bu kez aşiret liderleriyle temas kuruyor. Bir MHP yöneticisi, geçmişte genel merkeze Doğu ve Güneydoğu’da sadece ‘korucu’ gruplarının temsilcilerinin geldiğine işaret ederken, “Şimdi hiç alışık olmadığımız bir tablo var. Kürt aşiretlerinin temsilcileri de gelip gitmeye başladı. Bunda en çok hükümetin bölgeyi bıktıran Suriye politikası etkili oldu.

Rahatsız olan Aleviler
Ayrıca PKK ile hükümet arasındaki çözüm anlaşmasının ileride ortaya çıkacak olası sonuçlarından endişe eden Kürt aşiretleri de MHP’ye ilgi göstermeye başladı” ifadelerini kullandı. Ulusalcı hassasiyetleri bulunan, hükümetten beklediğini alamayan ve çeşitli politikalarından rahatsız olan Alevi ve Bektaşi derneklerinin temsilcileri de MHP ile temasa geçti. MHP yöneticileri Alevi ve Bektaşi derneklerinden temsilcilerle görüşmeler gerçekleştirildiğini doğrularken, “Hükümetin, bu kesimleri, ‘açılım’ diyerek yıllarca oyaladı oyalıyor. Buna karşılık haklarında bir adım ilerleme sağlanamadı. Ülkede bölünmeye ve çatışmaya yol açmayacak bir yaklaşımla Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin bu kesimlere kapılarını açması elbette ilgi uyandırıyor” değerlendirmesini yapıyor.      

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0