Michelle Obama, Beyaz Saray'ın Oprah'ı oldu bile

Görevini Donald Trump'a devredeli bir yıldan uzun süre olan Barack Obama ve biricik eşi ex-first lady Michelle Obama, Amerikan kamuoyunda popüleritesini koruyor. Michelle Hanım şimdi de, yayınlandığı gün 1 milyon satan kitabıyla gündemde.

Michelle Obama, Beyaz Saray'ın Oprah'ı oldu bile

Neden popülerdiler?

Neden popülerdiler?

Obama çifti, Barack Obama'nın başkanlığı boyunca çok popülerdi. Ilımlı bir tavırla halka yaklaşan, yalnızca politik nedenlerle değil, sosyal nedenlerle de basının karşısına çıkabilen ve 21'inci yüzyıl insanlarının ısrarla talep ettiği niteliklere uyan bir profil çizebildiklerini görüyoruz.

Bu nedenle de, popülerlikleri görevlerinden sonrasına da yansıdı.

Neden hala popülerler?

Neden hala popülerler?

Donald Trump yönetiminden memnun olmayan kitle için Obama yönetimi fiilen bir özlem nesnesi. Bu nedenle popülerliklerini asla yitirmiyorlar. Hatta sanki uzunca bir süre ortalıkta görünmeyince merak bile ediliyorlar. Bu nedenle Obama çifti, 'eski Başkan ve eşi' profilinin yitip gitmesine izin vermeden kendilerini toplumun önünde tutmaya çalışıyor. Ne bangır bangır gündeme gelmeye çabalıyorlar ne de büsbütün yitip gitmeye çalışıyorlar. Kararında enerji, beklediklerinden daha yüksek bir geri dönüş alıyor sadece.

Michelle Hanım ne yazdı?

Michelle Hanım ne yazdı?

Obama çiftinin 'first lady' cephesındeki Michelle Obama, Amerikalı kadınlar için tıpkı Oprah Winfrey gibi bir rol model. Cinsiyet eşitliği konusunda da diğer sosyal konularda da sözü dinlenen bir isim. Kendisi bu hafta ise yazdığı bir kitap ile gündemde.

Hayatını anlattığı ve 'Becoming' (Olmak) adını verdiği anı kitabı, büyük ilgi gördü. Bu ilgi, satış verilerine de yansıdı. Kitapta çocuk düşürmesinden ve iki kızının tüp bebek yöntemiyle gündeme gelmesinden tutun, eşinin halefi olan Donald Trump hakkında düşüncelerine kadar pek çok şey yer alıyor.

Şu halde, içeriğinin ilgi çekmeyeceğini düşünmek neredeyse imkansız. Üstelik kitapta, biraz önce de bahsettiğim gibi, kadınların ön plana çıkarıldığını görüyoruz. 

Neden bu kadar okundu?

Neden bu kadar okundu?

Michelle Hanım kadınları yüreklendirmek için bu kitabı çıkardığını söylüyor. İçeriği hem kendisinin deneyimlerini hem de bu deneyimlerden kadınların çıkarabileceği potansiyel derslerle dolu.

Popüler bir kadın figür olmak, ürettiğiniz her şeyle ön plana çıkabilmek adına büyük bir fırsat. Tıpkı Oprah gibi...

Kitap, yayınevine göre ilk gününde 800 binden fazla sattı. 2018'in ilk günde en çok satış yapan kitabı haline geldi ve şimdiden 32 dile çevrildiği de yayınevinin açıklamaları arasında.

Şu halde, Michelle Hanım uzun bir süre Amerika'nın gündemini meşgul edecek gibi görünüyor.


andac.uzel@demirorenmedya.com    
twitter.com/andacuzel


 

Bu makaleye ifade bırak