Mide yanması birçok kişinin muzdarip olduğu sorunlardan biridir. Bu nedenle ‘mide yanmasına ne iyi gelir?’ sorusu da arama motorlarında en çok aranan sorulardan biri. Bu nedenle sizlere özellikle doğal çözümlerden bahsetmek istiyoruz.

Mide rahatsızlıkları arasında en sık karşılaşılan bu sorunun çok fazla sebebi olabilir. Çözüme geçmeden önce sebepleri bilmek ve ona göre bir tedavi uygulamak gerekir. Ancak her şeyden önce bir uzmana danışmanızı tavsiye deriz.Mide yanmasının nedenleri nelerdir?

*En geçerli nedenlerden biri gazdır. Midede biriken gazın çıkışı olmadığı için yanmaya neden olur.
*Aşırı baharatlı, acılı ve yağlı yiyecekler.
*Sigara.
*Alkol.
*Hareketsiz bir yaşam.
*Yemek sonrası hazmı sağlayacak aktivite ve yiyeceklerden uzak kalmak.
*Mide rahatsızlığı. (Reflü)

Mide yanmasına neden olan yiyecekler nelerdir?

Daha önce de dediğimiz gibi aşırı baharatlı, acı ve yağlı şeyler mide de yanmaya neden olur. Ancak onun dışında mide yanmasına neden olduğu yaygın olarak bilinen yiyeceklerde vardı. Bunlar;

*Domates
* Salça
*Salamura
*Limon
*Greyfurt
*Nar
*Çiğ soğan
*Sarımsak
*Baharat
*Sert kahve
*Kızartmalar
*Nohut
*Fasulye
*Mercimek


Mide yanmasına ne iyi gelir?

Mide yanması yaşayanların yapacağı ilk müdahale kesinlikle bir uzmana danışmak olmalıdır. Kullanılacak yanlış bir yöntem daha kötü sonuçlar doğurabilir. Bunun dışında öncelikler doğal yollar olabilir. İlaç tedavisi her zaman sonraki seçenekler arasında olmalıdır.

Mide yanmasının geçmesini istiyorsanız önce yukarıda belirttiğimiz nedenlerden biri var ise onu sonlandırmak olmalı. Nedenini sonlandırdığınız zaman tedavisi daha kısa sürede tesir edecektir.

*Bol su içmek
*Bitki çayları içmek
*Açık havada yürüyüş yapmak
*Aşırı sıcak ya da soğuk yiyecek ve içeceklerden uzak durmak
*Soda içmek


Mide yanmasına iyi gelin bitki çayları


Rezene : Rezene tohumları mide yanmasına iyi gelen bitkilerden biridir. Mide asidini dengeleyerek rahatlamayı sağlar.

Bir bardak suyun içinde rezene tohumlarını kaynatın. Ardından soğumasını bekleyin ve için.

 


Nane: Mide sakinleştiricisi olarak kullanılır. Mide ekşimesi ve hazımsızlığa da iyi gelir. Naneyi, yapraklarını çiğneyerek kullanabileceğiniz gibi çayını da tüketebilirsiniz.

Bir bardak suyun içine bir yap yaprak nane koyun. Yarım saat kadar bekledikten sonra süzüp için.

 


Zencefil: Taze zencefil  asidini emer ve yanmaya neden olan sinirleri yatıştırır. Zencefili yemeklerde baharat olarak kullanabileceğiniz gibi çayını da yapabilirsiniz.

Yarım yemek kaşığı zencefili bir bardak suyun içinde 5 dakika kadar kaynatın. Daha sonra ılıyınca içebilirsiniz.

 


Elma sirkesi: Elma sirkesi mide asidinin yükselmesini engelleyerek dengeler. Sirke genel olarak mideye faydalıyken bunun en etkilisi elma sirkesidir.

Yine bir bardak suyun içine 1 çay kaşığı kadar elma sirkesi koyun, karıştırıp için.  Eğer yemeklerden önce yaparsanız etkisini daha çabuk göreceksiniz.

Elif Hande İnan
PembeNar Özel