Sağlık
23.10.2013 - 23:19 | Son Güncelleme: 23.10.2013-23:19

Migren hastalarının beyinleri farklılık gösteriyor

Migren hastalarının beyinleri farklılık gösteriyor

Sitene Ekle
Migren hastalarının beyinleri farklılık gösteriyor

Araştırmacılar MRI taramalarını kullanarak migren ağrısıçeken insanların beyinlerinin ağrı üreten bölgelerinde baş ağrısı çekmeyenyetişkinlere göre daha ince ve daha küçük bir kortekse sahip olduklarını tespitettiler. Korteks beynin dış katmanı anlamına gelmektedir.

Bunun ne anlama geldiği ise açık değildir. Ancakaraştırmacılar beyin gelişiminin belirli yönlerinin bazı insanları migrenağrılarına karşı daha savunmasız hale getirebileceğini ve bu migren ataklarınınbeyinde başka değişikliklere de yol açabileceğini tahmin ediyorlar.

Kıdemli araştırmacı Dr. Massimo Filippi beynin yüzeyalanının fetal gelişim sırasında "önemli ölçüde büyürken” korteks kalınlığınınhayat boyunca değiştiğini açıkladı.

Milan’daki Vita-Salute Üniversitesi San Raffaele Bilim Enstitüsü’ndenöroloji profesörü olan Filippi "Migren hastalarının onları ağrıya ve ağrıyaneden olan uyaranların anormal şekilde işlenmesine daha duyarlı hale getirenbir tür kortikal ‘imzaya’ (anormal kortikal yüzey alanı) sahip olabileceğinidüşünüyoruz,” dedi.

Dünya çapındaki insanların yaklaşık yüzde 11’i geçen yılmigren ağrısı çekti. Migrenler genel olarak başın bir tarafında yoğun,zonklayan bir ağrı ile birlikte ışığa karşı hassasiyete ve bazen mide bulantısıile kusmaya neden olur.

Tekrarlayan migren ağrıları çeken insanların yaklaşık yüzde30’u da baş ağrıları başlamadan hemen önce duyusal rahatsızlıklar yaşarlar."Aura” olarak bilinen bu rahatsızlıklar genellikle görme ile ilgilidir (aniışıklar veya kör noktalar gibi).

Hiç kimse migrenlerin nedenini kesin olarak bilmiyor amagörünen o ki migrenler anormal beyin aktivitesi ve anormal beyin yapısıiçeriyor (yeni araştırmanın ortaya çıkardığı gibi).

26 Mart’ta çevrim içi olarak Radyoloji’de yayınlananbulgular 63 migrenli yetişkinin ve 18 migrensiz erkeğin ve kadının MRItaramalarından elde edilmiştir.

Filippi’nin ekibi migrenli beynin karmaşık olduğunu tespitetti. Bazı bölgelerde korteks kalınken diğerlerinde (ağrı üreten bölgeler)korteks, migrensiz yetişkinlere göre daha inceydi.

Ayrıca migren ağrısı çekenlerin arasında da farklılıklarvardı.


Ağrıyla Baş Etmek: Bağımlılığı Tanımak

Yorum Yazın
Gönder
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.