Mikroskobik canlılar nedir? Mikroskobik canlılar hangileridir?

Mikroskobik canlılar nedir? Mikroorganizma olarak da adlandırılan mikroskobik canlıların türleri nelerdir? İşte mikroskobik canlılar ile ilgili bilmeniz gereken her şey...
Mikroskobik canlılar nedir? Mikroskobik canlılar hangileridir?

Mikroskobik canlılar ya da Mikroorganizma, koloni biçiminde yaşayan ya da tek hücreli formda bulunan canlı türleridir. Gözle görülmesi mümkün olmayan mikroskobik canlıların varlığı ilk olarak M.Ö 6'ncı yüzyıl Hindistan'ındaki Jain yazınlarında ve M.Ö. 1'inci yüzyılda Marcus Terentius Varro tarafından kaleme alınan 'Agriculture' adlı kitapta kaleme alınmıştır.

Mikroskobik canlıların (Mikroorganizma) incelendiği bilim dalı Mikrobiyoloji'dir. Mikroskobik canlıların mikroskop ile ilk görüntülenmesi 1670'li yıllarda Antonie van Leeuwenhoek tarafından gerçekleştirilmiştir. 1850'li yıllarda Louis Pasteur, mikroskobik canlıların gıdaların bozulmasına sebep olduğunu keşfetmiştir. 1880'li yıllarda Robert Koch, mikroskobik canlıların tüberküloz, kolera ve şarbon gibi hastalıklara sebep olduğunu tespit etmiştir.

Mikroskobik canlılar, tek hücreli tüm organizmaları içerisinde bulundurur. Carl Woese tarafından yapılan canlı sınıflandırmasında tüm bakteriler ve arkealar mikroorganizma olarak kabul edilir. 

Mikroskobik canlılar kutuplardan ekvatora kadar Dünya'nın her yerinde yaşarlar. Bazı mikroorganizmalar çok sıcak ya da çok soğuk ya da yüksek basınçlı aşırı koşullara adapte olmuşlardır. Örneğin Deinococcus radiodurans, yüksek oranda radyasyona karşı dayanıklıdır. Mikroorganizmalar ayrıca çok hücreli canlılarda bulunan mikrobiyotayı oluştururlar.

Mikroporganizmalar insan kültüründe ve sağlığında büyük önem taşırlar. Mikroorganizmalar ayrıca modern organizmalar olarak biyolojide önemli araçlardan biridir. Mikroorganizmalar biyolojik savaş ve biyolojik terör alanlarında da kullanılmaktadır. Mikroorganizmalar verimli toprakların altın anahtarlarıdır. 

Mikroorganizmalar insan vücudunda bağırsak florası gibi mikrobiyotaları düzenler. Mikroorganizmalar ayrıca bulaşıcı hastalıkların da sebebidir. 

Mikroskobik canlılar nasıl sınıflandırılır? 

Mikroorganizmalar gezegenimizin her köşesinde bulunur. Bakteri ve arkeaların yanı sıra bazı ökaryot türleri de mikroskobik canlılardır. 

Virüsler canlı olarak sınıflandırılmazlar bu sebeple mikroskobik canlı türleri arasında yer almazlar. 

Mikroskobik canlılar nasıl evrim geçirir?

3 ila 4 milyon yıl önce Dünya'da yalnızca tek hücreli canlılar yaşıyordu. Kambriyen öncesi Dünya'da mikroskobik canlıların evrimi yavaştı ve tüm organizmalar mikrobkobik canlılardan oluşuyordu. Bakteri, alg ve mantar gibi türler 220 milyonluk kehribarda bulundu. Bu keşif mikroskobik canlıların Trias Devri'nden sonra ufak değişimler geçirdiği anlamına geliyor. 

Mikroskobik canlılar gıda üretimi, su arıtması, enerji, kimya ve enzim, bilim, savaş, tarım, hijyen ve insan sağlığı alanlarında kullanılmaktadır.

Mikroskobik canlı türleri nelerdir?

1. Arkea

2. Bakteri

3. Ökaryot

4. Protistler

5. Mantar

6. Bitki

Instagram.com/mehmetcankmrc
twitter.com/mehmetcankmrc
YouTube.com/mehmetcankomurcu

Bu makaleye ifade bırak