Türk çağdaş sanatı 2,5 ay boyunca Milano’ya taşınıyor. santralistanbul ile Milano Trienali’nin işbirliğiyle gerçekleştirilen “Save As...” adlı sergi, 24 Haziran - 7 Eylül tarihleri arasında Triennale Bovisa’da izlenebilecek. Milano’nun Expo 2015 yolundaki ilk kültürel etkinliği olan “Save As...” sergisi, yarın Milano Büyükşehir Belediye Başkanı Letizia Moratti ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımlarıyla açılacak.
Aralarında, Volkan Arslan, Selim Birsel, Nezaket Ekici, Ayşe Erkmen, Leyla Gediz, Genco Gülan, Gülsün Karamustafa, Şükran Moral, Ferhat Özgür ile Şener Özmen’in de bulunduğu 30 sanatçının işlerinden oluşan ve küratörlüğünü Derya Yücel’in üstlendiği “Save As...”, Türkiye’deki çağdaş sanatı özetleyen tematik bir sergi olarak değil, Türkiye’deki çağdaş sanat eğilimlerinden kesitler gösterecek şekilde tasarlandı. 

İki performans yapılacak

Serginin yerel bir havası olsa da, aslında izleyiciyi evrensel sorular sormaya yöneltiyor. Çeşitli sanatsal deneyimler arasında bağlantı sağlamayı hedefleyen “Save As...”, kimlik ve alanlar arasında sabit bir bağ kurmaktan ya da sanatı belirli bir coğrafi kimlikle sınırlamaktan kaçınıyor.
“Save As...” sergisinin açılış gecesinde iki de performans yapılacak. Eser Selen, ziyaretçiyi alanla bütünleşmiş vücuduna tanıklık etmeye davet ederken; Nezaket Ekici ise performansında kültürel - cinsel kimlik, tabular, gelenekler ve şimdiki zamanla ilişki gibi birçok kritik noktaya dokunacak. Ayrıca, sergi kapsamında, Nezaket Ekici, Selda Asal, Canan Şenol, Neriman Polat, Şükran Moral ve Gül Ilgaz, “Pippa Bacca’ya Övgü” adlı bir çalışma sunacaklar.
20. yüzyılın başından beri düzenlenen Milano Trienali’nin bir projesi olan Triennale Bovisa, çağdaş sanat ve deneyselliği ön plana çıkaran bir sergileme ve tartışma platformu.
“Save As...” sergisi sırasında Triennale Bovisa’da, paneller, film gosterimleri, performanslar ve sanatçılarla galerileri bir araya getirecek bir buluşma düzenlenecek.