Miley Cyrus'u çocuk yapmaktan korkutan dünya bize ne yapmaz!

Yıllar önce ünlenen ama şimdilerde unutulmaya yüz tutmuş bir Facebook grubu vardı, 'Serdar Ortaç'ı yoran hayat bizi mahveder' (orijinali küfürlü, arayanlar bulabilir) şeklinde. Miley Cyrus da insanlar dünyaya daha iyi davranmadan çocuk yapmak istemediğini, yeni bir insanın daha bunlarla başa çıkmak zorunda kalmasına sebep olmayacağını söyledi. Temelde çok mantıklı bir fikir, tabii Cyrus'ın çocuğuna sunabileceği imkanları hesaba katmazsak...

Miley Cyrus'u çocuk yapmaktan korkutan dünya bize ne yapmaz!

Miley Cyrus ne dedi?

Miley Cyrus ne dedi?

Röportajında konuyla ilgili söylediği cümlenin tam hali şöyle:

"Kadınlara yaptığımız şeyin aynısını Dünya’ya da yapıyoruz. Sadece durmadan alıyoruz ve ondan da üretmeye devam etmesini bekliyoruz. Dünya artık yorgun. Artık üretemiyor. Rezil bir gezegen devralıyoruz ve bunu çocuğuma miras bırakmayı reddediyorum. Çocuğumun, suları balıkla dolu bir dünyada yaşayacağından emin olana kadar bununla uğraşmak zorunda olan yeni birini dünyaya getirmeyeceğim."

Dünya nüfusu

Dünya nüfusu

Miley Cyrus'u kıskanmaya ve yermeye başlamadan evvel hakkını teslim edelim. İnsan ırkı olarak dünyaya inanılmaz zararlar veriyoruz.

Sayımız milyarlara ulaştığı için bunun önünü almak mümkün değil. 300-500 milyon olsak herkesi kademe kademe eğitelim, tüm insanlığın refah seviyesini yükseltelim ki bu bilinçsizlik minimuma insin.

Gel gör ki dünya nüfusu 2019 itibarıyla 7,7 milyar. Kontrol edilemez bir halde. Bunu birçok eski düşünür ve modern yazar belirtiyor aslında ama sanırım en yaygın ve en vurucu olanı True Detective'te Rust Cohle karakterine yazılan şu replik:

"Bence insan bilinci evrimde trajik bir şekilde ilerledi. Çok fazla bilinçlendik. Doğa kendinden bağımsız bir bakış açısı yarattı. Bizler doğa kanunlarına göre var olmaması gereken yaratıklarız. Hepimiz bir yanılsama içindeyken, duyusal deneyimler ve hislerin gelişimi sayesinde birey olduğumuzu sanan fakat aslında bir hiç olan bireyleriz. Bence türümüzün yapması gereken en onurlu davranış, programlamamızı reddedip üremeyi durdurmak ve hep birlikte soyumuzu tüketerek kardeşçe bu haksızlığa son vermektir."

Senin ağzın neler söylüyor Miley?

Senin ağzın neler söylüyor Miley?

Rust Cohle'un repliğindeki en ütopik beklenti "soyumuz tükenmeli" kısmı. Doğa kanunları gereği var olmamamız mı gerekiyor o tartışılır fakat doğaya ve Dünya adlı gezegene fazla geldiğimiz, gelmeye de devam ettiğimiz kesin.

Miley Cyrus'un bu kadar 'bilinçli' bir amaca hizmet edeceğini düşünmek zor. Çünkü kendisi 'bilinçli davranmak' mantığına tepki olarak doğmuş gibi yaşıyor. Bu nedenle söylediklerini "dünyanın iyiliğini düşünüyor" ya da "ne kadar bilinçli bir insan" mantığıyla değerlendirmek zor.

Cyrus gibi aklı bir karış havada yaşayan, söyledikleriyle yaptıkları taban tabana zıt olan tipler, üç beş popüler bilim kitab okuyup biraz da belgesel izleyince gaza gelip kanaat önderliğine soyunuyor. Bu bahsi açan kişi Bill-Melinda Gates, Elon Musk, Keanu Reeves gibi dünyanın iyiliği için samimiyetle kaygılı olan biri olsa gram gocunmayacağız...

Peki kimler etkileniyor?

Peki kimler etkileniyor?

Dünyanın şikayet ettiğimiz bu rezilliğinden kimler mi etkilenecek? Miley Cyrus ya da onun imkanlarına sahip olan insanlar değil elbette.

Miley Cyrus dünyaya 5'iz bebek getirse de her birini en seçkin okullarda okutup en temiz yiyeceklerle besleme imkanı var. En temiz hava neredeyse orda tatile götürüp, en güvenli bölgede yaşatma şansı da... Kısacası sağdan soldan ezberlediği çakma aydın cümlelerini bir kenara bırakıp, çizmeye çalıştığı "ben de dünya için endişeleniyorum" tavrını destekler nitelikte işler yaparsa hepimize daha samimi gelecek.

Çünkü şu anda kendisi için varılmış genel yargı 'şımarık bir prenses' olduğu yönünde. Miley Cyrus'ın ağzı her ne kadar "dünya için endişeleniyorum, bu dünyaya çocuk getirmek istemiyorum" dese de, her bir hareketinden okuduğumuz şu: "Ekmek bulamıyorlarsa pasta (makarna) yesinler".

Bu makaleye ifade bırak