08.11.2011 02:30 | Son Güncelleme:
BURSA AA

Millet lale, sümbül gibi cumhurbaşkanı seçecek

Deprem nedeniyle Cumhuriyet bayramı kutlamalarının iptal edilmesini eleştiren CHP’ye sert çıkan Bülent Arınç, “Hangi birimiz ’cumhuriyet’ kelimesine, mefhumuna karşı çıkabiliriz” dedi. Arınç, Cumhurbaşkanı seçimiyle ilgili de tartışılacak sözler söyledi

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Ak Parti’nin Cumhurbaşkanı’nı halkın seçmesine karar verdiğini belirterek, “Bu millet sandığa gidecek ve inşallah gül gibi lale gibi sümbül gibi cumhurbaşkanlarını seçecek” dedi.
Arınç dün AK Parti Bursa İl Teşkilatı tarafından Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen bayramlaşma törenine katılarak bir konuşma yaptı. Gündemi değerlendiren Arınç, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın depremin yoğun üzüntüsü nedeniyle belli ölçülerde kutlandığını anımsattı.
“Maalesef CHP, sadece o parti, ’cumhuriyete sahip çıkıyor’ görüntüsü altında hükümetimizin aldığı bu kararı karşılamadı” ifadesini kullanan Arınç, bu konuda merhum Başbakanlardan Bülent Ecevit tarafından yayınlanmış iki tane genelge olduğunu hatırlatarak, “CHP lideri Kılıçdaroğlu konuşmasında dedi ki; ’Bu cumhuriyettir, bunu Erciş’te de Van’da da kutlamalıyız. Be hey Kılıçdaroğlu, madem bunu söylüyorsun da kendin niye yapmadın? İstanbul’da Bağdat Caddesi’nde kutlayacağına Van’a gidip yapsaydın da senin samimiyetini bizzat görmüş olsaydık” diye konuştu.

‘Güzel günler yakın’
“Hangi birimiz ’cumhuriyet’ kelimesine, mefhumuna karşı çıkabiliriz?” diyen Arınç, şöyle devam etti:
“En faziletli bir rejime, cumhurun kendi adına ülke yönetiminde söz sahibi olmasına hangi AK Partili karşı çıkabilir? Cumhuriyeti ilan eden başta büyük Atatürk olmak üzere, birinci Meclis’in, ikinci Meclis’in milletvekillerine ve Cumhuriyet’in tek sahibi olan aziz milletimize hangi AK Partili karşı çıkabilir?
İstismar ve demagojiyle Cumhuriyet kutlaması yapanlara biz şunu söyleyelim; biz Cumhuriyet’in gerçek manasını ve mevhumunu biliyoruz. O yüzden Cumhurbaşkanı denen kişinin cumhur tarafından seçilmesine AK Parti karar verdi, millet karar verdi. İnşallah ömrümüz olursa şu kadar yıl sonra... Süresini söylemeyeyim şimdi, ’şu tarihte olacak’ derler. Şu kadar zaman sonra bu millet sandığa gidecek ve inşallah gül gibi lale gibi sümbül gibi cumhurbaşkanlarını seçecek. Allah’ın izniyle seçeceğiz. Bu millet seçecek. Evet güzel günler yakın. ‘Güzel günler göreceğiz çocuklar, güneşli güzel günler.’

‘Zorlukları aşacağız’
Bunları ta 2007’de cumhurbaşkanlığı seçimi sırasında söylemiştim, birileri huylanmıştı. ’Ne demek istiyor bu? diye. Bir bir çıkıyor hamd olsun. Güneşli güzel günler geliyor. Bu zorlukları da aşacağız. Bu sıkıntılardan da kurtulacağız, Allah’ın izniyle Türkiye, cennet vatanımız, en güzel en doğru en iyi günler görecek ve o günlerde birlikte, daha nice bayramlar kutlayacağız.”

 

Ayasofya680 yıldır camidir
Konuşmasında İznik’teki Ayasofya Camii’ni bayramın 1. günü ecdadın vasiyetine sahip çıkarak ibadete açtıklarını hatırlatan Arınç, “İster ‘Orhan Camii’ diyelim, isterse halk arasında bilindiği gibi ’Ayasofya Camii’ diyelim. Ne diyeceksek diyelim. Bunun tarih içindeki yeri nedir? Çok eski kayıtlardan sadece 780’li yıllara ait, yani milattan sonraki 787’ye, Osmanlı kurulmadan 7 asır önceki tarihte buranın kilise olduğu biliniyor.
1330-1331 tarihinde Orhangazi, Bursa’yı İznik’i fethediyor. O zamanlar ’fetih hakkı’ diye bir şey var. Bu kiliseyi camiye tahvil ediyor, dönüştürüyor, Orhangazi kendi vakfında bu camiyi Müslümanlar binlerce yıl ibadet etsinler diye vakfediyor. Sene 1330-1331, bugün 2011.

‘Cami olmaktan çıkarıldı’
Kaç sene geçmiş üstünden. 680-700 sene geçmiş. Kilise de Allah’a ibadet edilen bir yer, cami de. Bizim nice camilerimiz gidin Balkanlara, cami olmaktan çıkarılmıştır. Bazıları yazı yazıyor; ‘Ayasofya Kilisesi’ cami mi olacak? Cehalete dayanıyorsa affederiz, ama cehalete dayanmıyorsa biraz kendinize çeki düzen verin. Burası 1330 yılından beri camidir. 680 senedir camidir. Halk da böyle bilir, kayıtlar da bunu söylüyor. Buraya kilise diyemezsiniz. 780 yılından bahsediyorsanız hakkınız var. Ama 680 yıldan bu yana diye konuşuyorsanız büyük bir cehaletin içindesiniz.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0