14.09.2017 16:52 | Son Güncelleme:

Milli Eğitim Bakanı'ndan flaş okul saatleri açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz: 'Valilerimiz okul saatleriyle ilgili en doğrusunu bulacaklardır'

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, illerdeki okula başlama saatleriye ilgil bir açıklama yaparak, 'valilerimiz okul saatleriyle ilgili en doğrusunu bulacaklardır' dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin gün aydınlanmadan yola çıkmasının engellenmesi için bir genelge yayınlayarak, taşımalı sistem ve özel öğrenci servisiyle taşınan öğrencilerin gün aydınlanmadan yola çıkmalarına müsaade edilmemesi talimatını verdi.  

Tüm valiliklere gönderilen genelgede 2017/2018 eğitim-öğretim yılında kış saati uygulamasına geçilemeyeceği belirtilerek, okula giriş ve servis saatlerinin valilikler tarafından belirlenmesi gerektiği vurgulandı.

Ayrıca, her ilin kendi iklim ve coğrafi koşullarının dikkate alınması ve ilk ders başlama saatinin gün ışığından daha fazla yararlanılmasını temin edecek şekilde belirlenmesi istendi.

GÜN IŞIĞINA DİKKAT EDİLECEK

İllerdeki iş çalışma takviminin coğrafi şartlar, iklim ve çevre  koşullarındaki farklılıklar göz önüne alınarak hazırlanması ve kış saati  uygulamasına geçilmeyeceği için öğrenci servislerinin gün aydınlanmadan yola  çıkmalarına müsaade edilmemesi gerektiği belirtilen genelgede, ilk dersin başlama  saatinin gün ışığından daha fazla yararlanılmasını temin edecek şekilde  belirlenmesi talimatı verildi.

OKUL KAYITLARINDA VELİLERDEN FATURA İSTENMEYECEK

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), okullara kayıtta  velilerden fatura, sözleşme gibi mevzuatta yeri olmayan belgelerin talep  edilmemesi gerektiği bildirildi.

   Milli Eğitim Bakanlığınca, yeni eğitim öğretim döneminin başlaması  dolayısıyla illere gönderilen genelgede, okul öncesi eğitim ve ilköğretim  kurumlarında yeni kayıt işlemlerinin, ulusal adres veri tabanındaki yerleşim yeri  adres bilgileri esas alınarak e-Okul sistemi üzerinden yapılması gerektiği  hatırlatıldı.

    Kayıt işlemi sırasında velilerden fatura, sözleşme gibi herhangi bir  belgenin talep edilmemesi gerektiği belirtilen genelgede, okul yönetimlerince  mevzuatta yeri olmayan bu tür belgelerin velilerden talep edilmemesi ancak kayıt  alanı içinde olmadığı ve adrese ilişkin yükümlülükleri yerine getirmediğinden  kuşku duyulan durumlarda köy ve mahalle muhtarları ile koordineli bir şekilde  gerekli araştırmanın yapılarak kanun hükümlerine aykırı davrananlarla ilgili  işlem yapılması istendi.
   Genelgede, kayıtlarda bir sonraki eğitim ve öğretim yılında zorunlu  eğitime başlayacak çocuklar ile okulun bulunduğu kayıt alanındaki çocuklara  öncelik tanınmasının esas olduğu vurgulanarak, okul müdürlüklerince e-Okul'da  aday kayıt listesinde öğrenci olup olmadığının kontrol edilmesi ve bu  öğrencilerin kesin kayıt işlemlerinin ivedilikle tamamlanması gerektiğine işaret  edildi.

    Şubeler oluşturulurken öğrenci sayısı 30 olmadan yeni şube açılarak  gereksiz kontenjan ve norm oluşturulmaması gerektiğine dikkat çekilen genelgede,  buna rağmen kontenjan boşluğu ve kayıt alanı dışından kontenjan boşluğu için  başvurunun mevcut kontenjandan fazla olması durumunda e-Okul Yönetim Bilgi  Sistemi aracılığıyla kura çekimi yapılacağı bildirildi.

    Genelgede, öğrenci kayıtları sırasında talep edildiği iddia edilen  kayıt parası ve bağışların ilgili mevzuata aykırı olması nedeniyle bu tarz  uygulamalara dair şikayetlerin valilikler tarafından ivedilikle değerlendirilerek  gerekli işlemlerin yapılması gerektiği vurgulandı.

    Öte yandan her çocuğun en az bir yıl okul öncesi eğitim alarak  ilkokula başlamasını sağlamak için alan taramalarının yapılarak çocukların okula  erişimlerinin sağlanması istendi.

DEVAMSIZLIKLAR VELİYE BİLDİRİLECEK

    Genelgede, öğrencilerin okula devamlarının sağlanması için gerekli  bilgilere de yer verildi. Bu kapsamda, ilk derse girdiği halde sonraki bir veya  daha fazla derse özürsüz olarak girmeyen öğrencinin durumu okul yönetimince  velisine ivedilikle bildirilecek.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0