Siyaset
17.10.2012 - 16:47 | Son Güncelleme: 17.10.2012-17:49

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan 'Tenzile Ana İlkokulu' açıklaması

MEB Van'daki Atatürk İlköğretim Okulu'nun adının Tenzile Ana olarak değiştirilmesiyle ilgili bir açıklama yaparken, CHP Milletvekili Umut Oran da bir soru önergesi vererek, CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun bir dönem okuduğu okulla ilgili bu isim değişikliği kararını kimin verdiğinin açıklanmasını istedi.

Sitene Ekle

KILIÇDAROĞLU'NUN OKUDUĞU OKUL

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir dönem okuduğu Erciş Atatürk İlköğretim Okulu’nun adı Başbakan Erdoğan’ın annesinin ismi de olan ’Tenzile Ana’ olarak değiştirildi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, konuyu TBMM’ye taşıyarak bu isim değişikliği kararını kimin verdiğinin açıklanmasını istedi.

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran’ın, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi, Erciş’te Atatürk İlköğretim Okulu’nun adının Başbakan’ın annesinin ismi olan ’Tenzile Ana’ile değiştirilen okulda CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun da bir dönem okuduğunu ortaya çıkardı.

Oran’ın, Milli Eğitim Bakanı Dinçer’e yönelttiği sorular şöyle: "CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da bir süre eğitim gördüğü Erciş Atatürk İlköğretim Okulu, Van’da 23 Ekim 2011’de yaşanan depremde zarar gördü mü? Atatürk İlköğretim Okulu binası yıkılarak yeniden inşa edildi mi? Söz konusu şirketin adı ’Atatürk’ olan okul adının ’Tenzile Ana’ olarak değiştirilmesini önerdiği ve bu talebin İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce kabul edildiği bilgisi doğru mudur? Erciş Atatürk İlköğretim Okulu’ndaki öğrencilerin velilerinden bana yapılan başvurularda yer alan, ’Bu değişiklik öğrenciler, veliler ve halkımız tarafından Atatürk’ün manevi şahsiyetine ve ilçemize yapılmış hakaret olarak algılanmaktadır’ görüşünün gerçeklik payı nedir? Erciş Atatürk İlköğretim Okulu’nun adının değiştirilmesi kararını kim ne zaman verdi, hangi yönetim organında söz konusu değişiklik kararı alındı, bu kararın bir örneği nedir?"

 MEB: BAŞKA BİR OKULA ATATÜRK ADI VERİLDİ

 Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bir gazetenin Van’daki Atatürk İlköğretim Okulu’nun adının “Tenzile Ana İlkokulu” olarak değiştirilmesiyle ilgili “Atatürk’ün isminin okullardan silinmeye çalışıldığı” iddiasını yalanladı.

MEB’den yapılan yazılı açıklamada, bugün bir gazetede yayımlanan “Ey Vefa Nerdesin” başlıklı haberde, “Okuldan Atatürk'ün adını sildiler. Erdoğan’ın annesinin adını verdiler. Atatürk ve Cumhuriyet'e dair ne varsa unutturmaya çalıştıkları bir kez daha ortaya çıktı” ifadelerine yer verildiği hatırlatıldı. İddiaların asılsız ve gerçekdışı olduğu belirtilen açıklamada, şöyle denildi: “Bilindiği gibi, 23 Ekim ve 9 Kasım 2011 depremleri sebebiyle 66 okulumuz ağır hasarlı olduğundan yıkılmıştır. Bu okullarımız devletimizin ve hayırseverlerin kaynaklarıyla tekrar yapılmıştır. Tarihe mal olmuş kişilerden ve şehitlerden adını alan okullarımızın isimleri devletimiz tarafından yapılan yeni okullara aynen aktarılmıştır. Hayırseverlerin yaptığı okullara ise yapılan protokoller çerçevesinde hayırseverlerin önerdiği isimler verilmiştir. Haberde belirtilenin aksine, 'Atatürk İlköğretim Okulu’nun adı TOKİ tarafından yapılan 32 derslikli yeni bir okula verilmiştir. Dolayısıyla, gerçek dışı iddialarla Atatürk’ün isminin okullardan silinmeye çalışıldığını iddia edenleri kınıyoruz.”(ANKA)


Etiketler: MEB, Tenzile Ana, Atatürk,
Bilgi Yarışması"Ne güzel komşumuzdun sen, Fahriye Abla!" dizesi hangi şairindir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Türkiye çöl olmasın sloganı hangi vakıfa aittir?

©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX