Edirne

Yerel Haber
14 Aralık 2016 - 10:25

Milli Eğitimden Okul Ve Kurumlara Yangım Eğitimi

IHA

Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okullarda yangınla mücadele konusunda görevlendirilen destek elemanlarına yangın eğitimi verildi.
Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okul ve kurumlarda ‘Yangınla mücadele’ konusunda görevlendirilen 290 çalışana yönelik olarak il genelinde 8 kurs planlandı. Edirne merkez ve Lalapaşa İlçe okullarında görevli çalışanlara yönelik kurs Merkez Mesleki Eğitim Merkezi’nde düzenlenen açılış programıyla başladı.
İki gün sürecek yangın eğitiminin amacının, okul ve kurumlarda yaşanabilecek muhtemel yangınlarda, çalışanlara, yangın nedenleri ve proaktif yaklaşım sonucu önlem bilincinin kazandırılması olduğu bildirildi. Bu amaç doğrultusunda özel koruma politikası uygulanması gereken öğrencilere ve çalışanlara yangının ısı, duman, zehirleyici gaz, boğucu gaz ve panik nedeniyle oluşan can güvenliğine yönelik tehlikelerini en aza indirilmesini ve söndürülmesini sağlayacak şekilde, yangın öncesinde ve sırasında alınacak tedbirler, organizasyon, denetim ve tahliye konusunda bilgilendirme yapılacağı belirtildi.
Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan, “Okullarımıza ait bina ve eklentilerin tamamında veya bir kısmında meydana gelebilecek yangın, patlama, tehlikeli kimyasal maddelerden kaynaklanan yayılım, doğal afet gibi acil müdahale, mücadele, ilkyardım veya tahliye gerektiren Acil Durumlarda; işlerimizin bütün safhalarında iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili riskleri ortadan kaldırmak veya azaltmak için bazı planlar hazırlayarak tedbirler alıyoruz” dedi.
İlk gün eğitimlerinde İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi İl Koordinatörü A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Ahmet Tevfik Erdem ile Sivil Savunma Uzmanı Musa Özkaya tarafından, katılımcılara teorik olarak Yangın Mevzuatı, Yangın Sebepleri, ve Mücadele Yöntemleri, yangının çevresel etkileri ile Yangın Acil Durum Planlarının Hazırlanması konularında eğitim verildi. Eğitimin 2. günü ise yangın algılama - yangına müdahale ve çevre güvenliği konularında uygulama eğitimi yapılacak.

©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.