27.01.2019 17:04 | Son Güncelleme:
AA

Son dakika: Hulusi Akar'dan Kuzey Irak'ta'ki provokasyonla ilgili flaş açıklama

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Irak'ın kuzeyindeki  üs bölgesine yönelik provokasyona ilişkin, "Mehmetçik ile mücadele  edemeyeceklerini gördüklerinden masum halkı tahrik edip bir yere varmaya  çalışıyorlar." dedi.

Bakan Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler,  Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ile Mardin’e geldi. Vali Mustafa  Yaman ile 2. Ordu Komutan Vekili Korgeneral Sinan Yayla ve diğer ilgililerce  karşılanan Akar,  70. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığına geçti.

Burada sınır birliklerinin komutanlarıyla bir araya gelen Akar,  faaliyetlere ilişkin bilgi aldı, talimatlar verdi.

Irak'ın kuzeyindeki Suri Üs Bölgesi’ne yönelik gerçekleştirilen  provokasyonu hatırlatan Bakan Akar, şunları söyledi:

"Olay tamamen teröristlerin organize ettiği bir olay. Halk arasına  karışmak suretiyle karakolumuza karşı birtakım eylemler gerçekleştirmeye  çalıştılar. Fakat bu konuda karakoldaki personelimiz büyük sabır ve dirayetle  süreci yönetti. Herhangi bir şekilde olayların teröristlerin istediği şekilde  gelişmesine mani olundu. Bazı araçlarımız zarar gördüyse de herhangi bir can  kaybı olmadan bu olaylar tamamlandı. Oradaki teröristler bir şekilde bölge  halkıyla silahlı kuvvetler unsurlarımızı karşı karşıya getirmeye çalışıyorlar.  Bizim bölge halkına karşı bir faaliyetimizin olmadığını biliyorlar ancak bunu  istismar etmek, çarpıtmak için böyle bir provokasyona girdiler fakat muvaffak  olamadılar. Şu anda oradaki durum tamamen kontrol altında.

Bir daha bu tür gelişmelerin olmaması için her türlü tedbir alındı,  alınmaya devam ediliyor. Bunun bir diğer anlamı da teröristler Mehmetçik ile  mücadele edemeyeceklerini  gördükleri için masum halkı tahrik ederek bir yerlere  varmaya çalışıyorlar. Ancak bunlar da tamamen beyhude gayretlerdir. Mehmetçik bu  provokasyonları boşa çıkardı, Mehmetçik ile halkın arasını bozmaya çalışanlar bir  kez daha başarısızlığa uğradılar. Bizim etkili operasyonlarımız ara vermeksizin  devam edecek. Bütün bu provokasyonları boşa çıkarıp sonuçta bölgeyi  teröristlerden temizleyeceğiz. Ülkemizin, milletimizin rahatını huzurunu  güvenliğini sağlamakta kalmayıp aynı zamanda toprak ve siyasi bütünlüğüne saygı  gösterdiğimiz Irak ve Suriye’de de gerçekten güvenli bir ortamın oluşmasını  sağlayacağız."

"Mehmetçik gece-gündüz çalışıyor"

Terörle mücadele yoğun bir dönemin yaşandığını, geçmişte olduğu gibi  önemli başarıların sağlandığını aktaran Bakan Akar,  24 Temmuz 2015'te terörle  mücadelede başlayan yeni safhanın kararlılıkla sürdürüldüğünü vurguladı.

Teröristlerin "ulaşılamaz", "girilemez" dediği yerlere tek tek  girildiğini, o bölgelerin ve inlerinin hainlerden temizlendiğini ifade eden Akar,   çukur operasyonları, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarında sağlanan  başarıları anımsattı.

Bunlar yapılırken büyük bir insaniyet dersinin de verildiğine  dikkati  çeken Hulusi Akar, "Mehmetçik teröristlerle masum vatandaşları çok iyi bir  şekilde birbirinden ayırdı. Bu konuda büyük bir hassasiyet gösterdi." diye  konuştu.

İdlib'deki gelişmelere de değinen, ateşkesin ve istikrarın  sürdürülmesinin önemine işaret eden Akar, "Mehmetçik gece gündüz demeden büyük  bir azim ve kararlılıkla çalışmalarını sürdürüyor ve orada istikrarın  sürdürülebilmesi, ateşkesin devamı için elinden gelen her türlü gayreti  gösteriyor." dedi.

"Dünya aleme söyledik"

ABD'li yetkililerin, "DEAŞ bittikten sonra terör örgütünün Münbiç'ten  çıkacağına" dair verdikleri sözleri hatırlatan  Akar, şunları kaydetti:

"O sözü yerine getirmelerini kendilerine hatırlattık, sözlerinin  gereğini yerine getirmelerini bekliyoruz. Bunun zorlamasını da yapıyoruz. Her  düzeyde çeşitli görüşmeler yapılıyor. Münbiç'ten YPG'nin, ağır silahların  çıkarılmasına yönelik temaslarımız var.  Münbiç meselesi bittikten sonra Fırat'ın  doğusu ne olacak? Fırat'ın doğusunda 440 kilometrelik bir sınırda YPG'nin bir  etkisi var. Oradaki bölgelerin çok büyük bir bölümü Arapların ikamet ettiği  köyler, kasabalar, yerleşim yerleriydi. Şimdi buradaki insanlar YPG tarafından  her türlü eza cefaya ve baskıya maruz kalıyorlar. Dolayısıyla oradaki düzenin de  normale dönmesi için gerekli temasları sürdürüyor, görüşmeleri yapıyoruz.

Ülkemizin, halkımızın, sınır karakollarımızın güvenliği ve  teröristlerin yaptıkları tacizlerin son bulması  için elimizden gelen her türlü  gayreti göstereceğimizi, teröristlerin orada barınmasına asla müsaade  etmeyeceğimizi, ülkemizin güneyinde, Suriye'nin kuzeyinde herhangi bir terörist  koridora izin vermemizin söz konusu olmadığını, bunun önlenmesi, teröristlerin  etkisiz hale getirilmesi için 'ölürsek şehit kalırsak gazi' anlayışıyla ne  gerekiyorsa yapacağımızı dünya aleme söyledik, dünya alem bunu biliyor."

"Mücadelemiz teröristlere karşı"

Hulusi Akar, bu kapsamdaki hazırlıkların yapıldığına değinerek, "YPG  bitecek çünkü YPG'nin PKK'dan hiçbir farkı yok. Biz orada terörist istemiyoruz."  dedi.

Mücadelelerinin sadece teröristlere karşı olduğunun altını çizen Akar,  şöyle konuştu:

"Mücadelemiz FETÖ başta olmak üzere KCK/YPG/PYD ve DEAŞ, tüm  teröristlere karşı. Oradaki Arap-Kürt kardeşlerimizle hiçbir problemimizin  olmadığını, onlara karşı herhangi bir faaliyetimizin söz konusu dahi olmadığını  yine dünya alem biliyor. Bunu her seferinde büyük bir açıklıkla ortaya koyduk. En  son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar hiçbir şekilde duraksamadan bu  faaliyetlerimizi sürdüreceğiz."

Bu habere ifade bırak
  • 6Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 7Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy15